O zaman onunla evleneceğine söz verdi, geçen yıllardan sonra nerede olduklarına bir bakın

Lise sevgilileri kenara çekilin çünkü aşkı kreşte  bulan bir çift keşfettik! Evet. Matt Grodsky ve Laura Sheel, ikisi de henüz üç yaşındayken tanıştılar.

Grodsky Images

Genç çiftimiz arkadaşlıktan en iyi arkadaşlığa ve eşliğe kadar farklı okullara, uzak mesafeli ilişkilere ve çok daha fazlasını nasıl atlatacaklarını öğrendiler. Bütün bunlar, ayrılmış yollarını yıllar sonra bir araya getiren basit bir tesadüf sayesinde gerçekleşti.

Başlangıç

Bu aşk hikayesi 25 yıl önce Phoenix, Arizona’daki bir kreşin renkli odalarında başladı. Matt ve Laura sadece üç yaşındaydılar. Aslında ikisi de tam olarak ne zaman tanıştıklarını bilmiyorlar, sanki hep birbirlerinin hayatındaymış gibi hissediyorlardı.

Grodsky Images

“Onu ilk ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum ama her zaman peşinden gitmeme izin veren bir kızdı.” diyor Matt. İkisi hemen arkadaş oldular ve tüm zamanlarını birlikte geçirmeye başladılar.

Park buluşmaları

Matt, Laura’ya hayranlık duymakla meşgulken, Laura daha farklı düşünüyordu. Başından beri Matt’in tam bir aptal olduğunu düşündü. Aslında bütün gün onu neden takip ettiğini bilmiyordu ama onu güldürüyordu ve ona karşı nazikti. Bu yüzden bir şey demedi.

Grodsky Images

Anlaşılan kreşte bütün gün takılmak ikilimiz için yeterli değildi. Matt ve Laura, ebeveynlerinden birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamalarını istediler ve kısa süre sonra ikisi mutlu film geceleri ve park buluşmaları yapıyordu.

Sonraki adım

En iyi arkadaşların “korkunç” bir film izlediği bir film gecesinde Matt, onu rahatlatmak için Laura’nın elini bile tutmuştu. Bu, küçük çocuğun yeni ilişkisindeki bir sonraki adımların ne olacağına işaret eden ilk olaylardan biriydi.

Grodsky Images

Tabii o zamanlar bu, başka hiçbir anlamı olmayan masum bir jestti. Her geçen gün çocuklar daha da yakınlaşmaya başladılar. Öyle ki, anne ve babaları ikisinin birlikte olmalarının kader olduğundan emin olmuşlardı.

Bir yıl sonra

Kreş, ikilinin arkadaşlarının ilgi odağı olmasıyla hızla geçti. Yetişkinlerden arkadaşlarına kadar herkes onlarla arkadaşlıkları hakkında espriler yapıyordu ama Laura ve Matt bu zamanı anlatılanlardan farklı hatırlıyorlar.

Grodsky Images

Onlar için bu, romantik bir flörtün başlangıcı değildi. İkisi birbirini tanıyor ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk alıyorlardı. Pokemon kartları toplamak ve birlikte salıncakta sallanmak gibi çoğu arkadaşın birlikte yapmaktan hoşlandığı şeyleri yaptılar.

Hayranlık içinde

Laura’nın belirgin bir şekilde hatırladığı ve Matt’i tamamen utandıran tatlı bir şey, genç adamın yeni arkadaşını etkilemek için Aslan Kral’dan diyalogları söylemesi. Laura ayrıca Matt’e salıncakları nasıl doğru kullanacağını ve sicim peynirini nasıl doğru şekilde yiyeceğini öğretti!

Grodsky Images

Genç Matt’in bağımsız, akıllı ve kendine güvenen Laura’ya hayran olduğunu söylemek hafif kaçar. Ve tüm dünyanın en iyi arkadaşı hakkında ne hissettiğini bilmesini istedi.

Büyük ilan

Yıllar önce bir gün Matt, küçük bir çocuğun özgüveniyle bütün sınıfına bir gün Laura ile evleneceğini ilan etti. Dört yaşındaki çocuk bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyordu ama sonsuza kadar Laura ile birlikte olmak istediğini biliyordu.

Grodsky Images

Yükselen kahkahalar ve utanmış bir Laura karşısında Matt hiç etkilenmedi ve “Görürsünüz!” demekle yetindi. Taze ilişkilerinin karşısına çıkacak ilk sorunla karşılaşmak üzere olduklarından habersizdi.

Sıradaki aşama

Kreşin bitmesiyle ikili, ilişkilerindeki ilk zorlukla yüzleşmeye hazırdı: anaokuluna başlamak. Matt ve Laura farklı okullara kaydoldular ve bir zamanlar birbirlerini her gün gören küçük çocuklar birbirlerinden hızla ayrıldı.

Grodsky Images

Bu, her ikisinin de ebeveynlerinden her hafta sonu birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamasını talep etmekten alıkoymadı. Hatta doğum günü partilerine birlikte ev sahipliği yaptılar ama sonra hayat daha da yoğunlaştı.

Ayrı yönlere sürüklendiler

Her ikisinin ebeveynleri de çocuklarının taleplerine yetişmeyi başaramadı. Oyun buluşmaları seyrekleşti ve çocuklar arasındaki bağ kopmaya başladı. Laura ve Matt kendi programlarıyla meşgul olmaya başladılar, yeni arkadaşlar ve anılar edindiler.

Grodsky Images

Onlar farkına bile varmadan birbirlerini zar zor görür oldular. Yine de bir grup arkadaşıyla birlikte bu sevimli Noel kartı fotoğrafını çekmeyi başardılar. Ancak ne yazık ki bu iç ısıtıcı hatıra, bir süre boyunca birlikte yaşayacakları son şey oldu.

Yeni hayatlar

Bir zamanlar ikisinin sonsuz oyun günleri ve aktivitelerinin yerine programları artık ev ödevleri, okul için müfredat dışı aktiviteler ve farklı ilçelerdeki okullarında yeni arkadaşlar edinmekle doluydu.

Grodsky Images

İkisinin paylaştığı derin bağ neredeyse yok olmuştu. Aradan birkaç yıl geçti ve iki eski arkadaş, anaokulunda birlikte geçirdikleri tatlı zamanları artık hatırlamıyorlardı. Bu aşk hikayesi daha başlamadan bitmiş gibiydi.

Lise

Onlar farkına varmadan aradan yaklaşık 10 yıl geçmişti. Matt ve Laura liseye başlamaya hazırdılar. Daha önce olduğu gibi, ikisi de adresleri nedeniyle farklı okullara kaydoldu ve birbirlerinden ayrı bir şekilde kendi kimliklerini geliştirmeye başladı.

Grodsky Images

Ancak ikisi de birbirlerine doğru ilerlediklerini ve yakında tekrar bir araya geleceklerini bilmiyorlardı. Her şey lise birde, Laura ve arkadaşı birlikte takılırken başladı.

Tanıdık Bir Yüz

İki genç kız, çoğumuzun tahmin edebileceği gibi erkekler hakkında dedikodu yapıyorlardı. Laura arkadaşının telefonunda tanıdık bir yüz gördüğünde ses tonu değişti. Laura bu çocuğu nerede gördüğünü çıkaramıyordu!

Grodsky Images

Arkadaşı ona gördüğü çocuğun adını söylediğinde tüm anıları yeniden canlandı. Telefondaki Matt Grodsky’ydi ve arkadaşının iyi bir arkadaşıydı – ikisi de ortaokuldan beri birbirlerini tanıyorlardı. Dünya bu okul öncesi muhabbet kuşları için bir anda küçüldü.

Çöpçatan

Laura konuşmaya devam etti ve Matt hakkında hatırladığı her şeyi, Matt’in anaokulundayken ona nasıl evlenme teklif ettiğini anlattı. Anlatması bittiğinde Laura tüm bunların sadece çocukça bir fantezi olduğuna karar verdi ve yoluna devam etti.

Grodsky Images

Ancak arkadaşının başka fikirleri vardı! Çöpçatanlık yapmak istedi ve birkaç saat sonra Laura’yı numarasını Matt’e vermesi konusunda ikna etti! Laura, Matt’in onu hatırlama ihtimalinin bile olmadığını düşünüyordu!

Onu ikna etti

Laura, insanlara “Lisede birinci sınıf öğrencisiydim, bu yüzden ‘Sanmıyorum’ dedim” dedi. Ancak Laura Matt ile tekrar iletişime geçmenin kötü bir fikir olduğunu düşünse de ikilinin ortak arkadaşı onların iyi bir çift olacaklarını açıkça görüyordu. Matt’i de Laura’yı da bir süredir tanıyordu.

Grodsky Images

Ve şimdi onların okul öncesi romantik anılarını ve arkadaşlıklarını bildiğinden, bu ikisini tekrar bir araya getirmek için bir şeyler yapması gerektiğine emindi. Bu yüzden Matt’i aradı, olan biteni ona anlattı ve Laura’nın numarasını isteyip istemediğini sordu.

Anında kaynaştılar

Elbette Matt şaşırmıştı ve hazırlıksız yakalanmıştı ama aynı zamanda heyecanlıydı da. Laura’yı asla unutmamıştı ve bunca yıl ayrı kaldıktan sonra nihayet beklenmedik bir şekilde yeniden bağlanabilecekleri asla aklına gelmemişti.

Garip bir konuşma olacağını düşünerek gergin bir şekilde Laura’yı aradı ama hiç de beklediği gibi olmadı. İkisi bir anda kaynaşmışlardı ve sanki yeniden en iyi arkadaş gibiydiler. Kısa bir süre içerisinde bir tarih belirledi ve gerisini biliyorsunuz.

Başka bir dönüm noktası

Laura ve Matt’in ilk buluşmaları bir peri masalından fırlamış gibiydi. İlişkilerinin başından beri ciddi olduğunu biliyorlardı. Çift, lise boyunca çıktı. Birbirine yakın yaşamamalarına ve farklı sosyal çevrelere sahip olmalarına rağmen başarılı bir ilişkileri oldu.

Grodsky Images

Okul balosuna beraber gittiler ve her yeni dönüm noktasının tadını çıkardılar. Ancak aradan dört yıl geçti ve üniversiteye gitmeye hazırdılar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Liseden mezun olduktan hemen sonra oldukça tereddütlüydük” dedi. “Sürekli düşünüyorduk ‘Birlikte kalacak mıyız? İlişkimizi sürdürmek için çabalayacak mıyız?’

Uzak mesafe

Uzun yıllar ayrı kalıp şans eseri birbirlerini bulduktan sonra çift, risk alıp uzak mesafe ilişkisi sürdürmeye karar verdi. Laura, Kuzey Arizona Üniversitesi’ne gitti. Matt ise Columbia Koleji’ne gitmek için Chicago’ya taşındı. Şimdi birbirlerinden 1600 mil uzaktaydılar.

Grodsky Images

Diğer birçok çiftin de söyleyeceği gibi ilişkilerinin bu dönemi gerçekten de zorlu geçti. Bir noktada çift tam 6 ay boyunca birbirini göremedi! Ama ikisi de bunu sürdürmeye kararlıydı.

Özel gün

Sonunda, dört yıl sonra ikisi de üniversiteden mezun oldu. Bunu kutlamak için Matt’in aklında belirli bir buluşma fikri vardı. Matt, Huffington Post’a verdiği demeçte “Laura’yı kreşte pikniğe gideceğimize ikna ettim. Üniversitenin üçüncü yılını yeni bitirmiştik. Bu yüzden güzel ve rahatlatıcı bir randevu fikri olarak söyledim.” dedi

Grodsky Images

Aslında bunların hepsi bir oyundu ve Matt’in aklında farklı bir plan vardı. Çiftin kreşte ilk tanışmalarının üzerinden tam 20 yıl geçmişti ve Matt, birbirlerini yeniden bulan çiftin bir sonraki adım için hazır olduklarını düşünüyordu.

Benimle evlenir misin?

Piknikten sonra Matt tek dizinin üzerine çöktü ve Laura’ya evlilik teklif etti. Laura bu anı People dergisine anlattı: ” ’Aman Tanrım, bu gerçekten oluyor mu?’ diye düşündüm. Yüzüğümü gördüm ve inanılmadı. Çok mutluyum. Hiçbir fikrim yoktu.”.

Grodsky Images

Laura tabii ki de “EVET!” dedi. Matt çok mutluydu. Yıllar önce bu oyun alanında Laura ile evlenmek istediğini herkese söylemişti ve şimdi nihayet bu çocukluk sözü gerçeğe dönüşüyordu.

Evlilik

Matt gururla Huffington Post’a, “Ona her şeyin başladığı yerde… kreş sınıfımızda evlenme teklif ettim” dedi. “Birinden hoşlandığın zaman ayağa kalkmalı ve söylemelisin” diye ekledi.

Grodsky Images

Matt ve Laura 30 Aralık 2016’da Arizona Tarih Derneği’nde resmen dünya evine girdiler. Matt’in amcası nikah memurlarıydı ve ilişkilerini mükemmel bir şekilde açıkladı “Kreş çoğu çocuk için atıştırmalıklarınızı ve uyku matlarınızı bulmak demek ama onlar için ruh eşlerini bulmakla demekti.”

Grodsky’ler için sırada ne var?

Evlilik hayatı çifte çok iyi davranıyor, ikisi de hala birbirlerine sırılsıklam aşık. People dergisine “İlişkimizin en iyi yanı her ikimizin de şapşal olması ve her gün birbirimizi takdir etmemiz” dediler.

Grodsky Images

Matt ve Laura, hala Matt’in bir dijital pazarlama ajansında hesap yöneticisi olarak çalıştığı ve Laura’nın da sistemdeki çocuklara yardımcı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalıştığı Arizona’da. İkisi birlikte ilk evlerini de aldılar.

Sonraki sayfa

Çiftimiz ebeveyn de oldular… evcil hayvanlarına. Kirby adında sevimli bir köpek yavrusu aldılar ve ailelerini daha da büyütmeyi planlıyorlar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Bir noktada çocuk sahibi olmayı çok isteriz” dedi. “Şu anda yeni köpek yavrumuz Kirby’ye ve yeni evimize odaklanmış durumdayız.”

Grodsky Images

Bunca yıldan ve hayatın iniş çıkışlarını birlikte yaşadıktan sonra Laura ve Matt’in ilişkisi her zamankinden daha da güçlü. İkisi de birbirlerine değer vermeye devam ediyor ve hayatın onları nasıl bir araya getirdiğini asla unutmayarak gerçek aşkın hala var olduğunu kanıtlıyor.

O zaman onunla evleneceğine söz verdi, geçen yıllardan sonra nerede olduklarına bir bakın

Lise sevgilileri kenara çekilin çünkü aşkı kreşte  bulan bir çift keşfettik! Evet. Matt Grodsky ve Laura Sheel, ikisi de henüz üç yaşındayken tanıştılar.

Grodsky Images

Genç çiftimiz arkadaşlıktan en iyi arkadaşlığa ve eşliğe kadar farklı okullara, uzak mesafeli ilişkilere ve çok daha fazlasını nasıl atlatacaklarını öğrendiler. Bütün bunlar, ayrılmış yollarını yıllar sonra bir araya getiren basit bir tesadüf sayesinde gerçekleşti.

Başlangıç

Bu aşk hikayesi 25 yıl önce Phoenix, Arizona’daki bir kreşin renkli odalarında başladı. Matt ve Laura sadece üç yaşındaydılar. Aslında ikisi de tam olarak ne zaman tanıştıklarını bilmiyorlar, sanki hep birbirlerinin hayatındaymış gibi hissediyorlardı.

Grodsky Images

“Onu ilk ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum ama her zaman peşinden gitmeme izin veren bir kızdı.” diyor Matt. İkisi hemen arkadaş oldular ve tüm zamanlarını birlikte geçirmeye başladılar.

Park buluşmaları

Matt, Laura’ya hayranlık duymakla meşgulken, Laura daha farklı düşünüyordu. Başından beri Matt’in tam bir aptal olduğunu düşündü. Aslında bütün gün onu neden takip ettiğini bilmiyordu ama onu güldürüyordu ve ona karşı nazikti. Bu yüzden bir şey demedi.

Grodsky Images

Anlaşılan kreşte bütün gün takılmak ikilimiz için yeterli değildi. Matt ve Laura, ebeveynlerinden birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamalarını istediler ve kısa süre sonra ikisi mutlu film geceleri ve park buluşmaları yapıyordu.

Sonraki adım

En iyi arkadaşların “korkunç” bir film izlediği bir film gecesinde Matt, onu rahatlatmak için Laura’nın elini bile tutmuştu. Bu, küçük çocuğun yeni ilişkisindeki bir sonraki adımların ne olacağına işaret eden ilk olaylardan biriydi.

Grodsky Images

Tabii o zamanlar bu, başka hiçbir anlamı olmayan masum bir jestti. Her geçen gün çocuklar daha da yakınlaşmaya başladılar. Öyle ki, anne ve babaları ikisinin birlikte olmalarının kader olduğundan emin olmuşlardı.

Bir yıl sonra

Kreş, ikilinin arkadaşlarının ilgi odağı olmasıyla hızla geçti. Yetişkinlerden arkadaşlarına kadar herkes onlarla arkadaşlıkları hakkında espriler yapıyordu ama Laura ve Matt bu zamanı anlatılanlardan farklı hatırlıyorlar.

Grodsky Images

Onlar için bu, romantik bir flörtün başlangıcı değildi. İkisi birbirini tanıyor ve birbirlerinin arkadaşlığından zevk alıyorlardı. Pokemon kartları toplamak ve birlikte salıncakta sallanmak gibi çoğu arkadaşın birlikte yapmaktan hoşlandığı şeyleri yaptılar.

Hayranlık içinde

Laura’nın belirgin bir şekilde hatırladığı ve Matt’i tamamen utandıran tatlı bir şey, genç adamın yeni arkadaşını etkilemek için Aslan Kral’dan diyalogları söylemesi. Laura ayrıca Matt’e salıncakları nasıl doğru kullanacağını ve sicim peynirini nasıl doğru şekilde yiyeceğini öğretti!

Grodsky Images

Genç Matt’in bağımsız, akıllı ve kendine güvenen Laura’ya hayran olduğunu söylemek hafif kaçar. Ve tüm dünyanın en iyi arkadaşı hakkında ne hissettiğini bilmesini istedi.

Büyük ilan

Yıllar önce bir gün Matt, küçük bir çocuğun özgüveniyle bütün sınıfına bir gün Laura ile evleneceğini ilan etti. Dört yaşındaki çocuk bunun ne anlama geldiğini bile bilmiyordu ama sonsuza kadar Laura ile birlikte olmak istediğini biliyordu.

Grodsky Images

Yükselen kahkahalar ve utanmış bir Laura karşısında Matt hiç etkilenmedi ve “Görürsünüz!” demekle yetindi. Taze ilişkilerinin karşısına çıkacak ilk sorunla karşılaşmak üzere olduklarından habersizdi.

Sıradaki aşama

Kreşin bitmesiyle ikili, ilişkilerindeki ilk zorlukla yüzleşmeye hazırdı: anaokuluna başlamak. Matt ve Laura farklı okullara kaydoldular ve bir zamanlar birbirlerini her gün gören küçük çocuklar birbirlerinden hızla ayrıldı.

Grodsky Images

Bu, her ikisinin de ebeveynlerinden her hafta sonu birbirleriyle oyun buluşmaları ayarlamasını talep etmekten alıkoymadı. Hatta doğum günü partilerine birlikte ev sahipliği yaptılar ama sonra hayat daha da yoğunlaştı.

Ayrı yönlere sürüklendiler

Her ikisinin ebeveynleri de çocuklarının taleplerine yetişmeyi başaramadı. Oyun buluşmaları seyrekleşti ve çocuklar arasındaki bağ kopmaya başladı. Laura ve Matt kendi programlarıyla meşgul olmaya başladılar, yeni arkadaşlar ve anılar edindiler.

Grodsky Images

Onlar farkına bile varmadan birbirlerini zar zor görür oldular. Yine de bir grup arkadaşıyla birlikte bu sevimli Noel kartı fotoğrafını çekmeyi başardılar. Ancak ne yazık ki bu iç ısıtıcı hatıra, bir süre boyunca birlikte yaşayacakları son şey oldu.

Yeni hayatlar

Bir zamanlar ikisinin sonsuz oyun günleri ve aktivitelerinin yerine programları artık ev ödevleri, okul için müfredat dışı aktiviteler ve farklı ilçelerdeki okullarında yeni arkadaşlar edinmekle doluydu.

Grodsky Images

İkisinin paylaştığı derin bağ neredeyse yok olmuştu. Aradan birkaç yıl geçti ve iki eski arkadaş, anaokulunda birlikte geçirdikleri tatlı zamanları artık hatırlamıyorlardı. Bu aşk hikayesi daha başlamadan bitmiş gibiydi.

Lise

Onlar farkına varmadan aradan yaklaşık 10 yıl geçmişti. Matt ve Laura liseye başlamaya hazırdılar. Daha önce olduğu gibi, ikisi de adresleri nedeniyle farklı okullara kaydoldu ve birbirlerinden ayrı bir şekilde kendi kimliklerini geliştirmeye başladı.

Grodsky Images

Ancak ikisi de birbirlerine doğru ilerlediklerini ve yakında tekrar bir araya geleceklerini bilmiyorlardı. Her şey lise birde, Laura ve arkadaşı birlikte takılırken başladı.

Tanıdık Bir Yüz

İki genç kız, çoğumuzun tahmin edebileceği gibi erkekler hakkında dedikodu yapıyorlardı. Laura arkadaşının telefonunda tanıdık bir yüz gördüğünde ses tonu değişti. Laura bu çocuğu nerede gördüğünü çıkaramıyordu!

Grodsky Images

Arkadaşı ona gördüğü çocuğun adını söylediğinde tüm anıları yeniden canlandı. Telefondaki Matt Grodsky’ydi ve arkadaşının iyi bir arkadaşıydı – ikisi de ortaokuldan beri birbirlerini tanıyorlardı. Dünya bu okul öncesi muhabbet kuşları için bir anda küçüldü.

Çöpçatan

Laura konuşmaya devam etti ve Matt hakkında hatırladığı her şeyi, Matt’in anaokulundayken ona nasıl evlenme teklif ettiğini anlattı. Anlatması bittiğinde Laura tüm bunların sadece çocukça bir fantezi olduğuna karar verdi ve yoluna devam etti.

Grodsky Images

Ancak arkadaşının başka fikirleri vardı! Çöpçatanlık yapmak istedi ve birkaç saat sonra Laura’yı numarasını Matt’e vermesi konusunda ikna etti! Laura, Matt’in onu hatırlama ihtimalinin bile olmadığını düşünüyordu!

Onu ikna etti

Laura, insanlara “Lisede birinci sınıf öğrencisiydim, bu yüzden ‘Sanmıyorum’ dedim” dedi. Ancak Laura Matt ile tekrar iletişime geçmenin kötü bir fikir olduğunu düşünse de ikilinin ortak arkadaşı onların iyi bir çift olacaklarını açıkça görüyordu. Matt’i de Laura’yı da bir süredir tanıyordu.

Grodsky Images

Ve şimdi onların okul öncesi romantik anılarını ve arkadaşlıklarını bildiğinden, bu ikisini tekrar bir araya getirmek için bir şeyler yapması gerektiğine emindi. Bu yüzden Matt’i aradı, olan biteni ona anlattı ve Laura’nın numarasını isteyip istemediğini sordu.

Anında kaynaştılar

Elbette Matt şaşırmıştı ve hazırlıksız yakalanmıştı ama aynı zamanda heyecanlıydı da. Laura’yı asla unutmamıştı ve bunca yıl ayrı kaldıktan sonra nihayet beklenmedik bir şekilde yeniden bağlanabilecekleri asla aklına gelmemişti.

Garip bir konuşma olacağını düşünerek gergin bir şekilde Laura’yı aradı ama hiç de beklediği gibi olmadı. İkisi bir anda kaynaşmışlardı ve sanki yeniden en iyi arkadaş gibiydiler. Kısa bir süre içerisinde bir tarih belirledi ve gerisini biliyorsunuz.

Başka bir dönüm noktası

Laura ve Matt’in ilk buluşmaları bir peri masalından fırlamış gibiydi. İlişkilerinin başından beri ciddi olduğunu biliyorlardı. Çift, lise boyunca çıktı. Birbirine yakın yaşamamalarına ve farklı sosyal çevrelere sahip olmalarına rağmen başarılı bir ilişkileri oldu.

Grodsky Images

Okul balosuna beraber gittiler ve her yeni dönüm noktasının tadını çıkardılar. Ancak aradan dört yıl geçti ve üniversiteye gitmeye hazırdılar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Liseden mezun olduktan hemen sonra oldukça tereddütlüydük” dedi. “Sürekli düşünüyorduk ‘Birlikte kalacak mıyız? İlişkimizi sürdürmek için çabalayacak mıyız?’

Uzak mesafe

Uzun yıllar ayrı kalıp şans eseri birbirlerini bulduktan sonra çift, risk alıp uzak mesafe ilişkisi sürdürmeye karar verdi. Laura, Kuzey Arizona Üniversitesi’ne gitti. Matt ise Columbia Koleji’ne gitmek için Chicago’ya taşındı. Şimdi birbirlerinden 1600 mil uzaktaydılar.

Grodsky Images

Diğer birçok çiftin de söyleyeceği gibi ilişkilerinin bu dönemi gerçekten de zorlu geçti. Bir noktada çift tam 6 ay boyunca birbirini göremedi! Ama ikisi de bunu sürdürmeye kararlıydı.

Özel gün

Sonunda, dört yıl sonra ikisi de üniversiteden mezun oldu. Bunu kutlamak için Matt’in aklında belirli bir buluşma fikri vardı. Matt, Huffington Post’a verdiği demeçte “Laura’yı kreşte pikniğe gideceğimize ikna ettim. Üniversitenin üçüncü yılını yeni bitirmiştik. Bu yüzden güzel ve rahatlatıcı bir randevu fikri olarak söyledim.” dedi

Grodsky Images

Aslında bunların hepsi bir oyundu ve Matt’in aklında farklı bir plan vardı. Çiftin kreşte ilk tanışmalarının üzerinden tam 20 yıl geçmişti ve Matt, birbirlerini yeniden bulan çiftin bir sonraki adım için hazır olduklarını düşünüyordu.

Benimle evlenir misin?

Piknikten sonra Matt tek dizinin üzerine çöktü ve Laura’ya evlilik teklif etti. Laura bu anı People dergisine anlattı: ” ’Aman Tanrım, bu gerçekten oluyor mu?’ diye düşündüm. Yüzüğümü gördüm ve inanılmadı. Çok mutluyum. Hiçbir fikrim yoktu.”.

Grodsky Images

Laura tabii ki de “EVET!” dedi. Matt çok mutluydu. Yıllar önce bu oyun alanında Laura ile evlenmek istediğini herkese söylemişti ve şimdi nihayet bu çocukluk sözü gerçeğe dönüşüyordu.

Evlilik

Matt gururla Huffington Post’a, “Ona her şeyin başladığı yerde… kreş sınıfımızda evlenme teklif ettim” dedi. “Birinden hoşlandığın zaman ayağa kalkmalı ve söylemelisin” diye ekledi.

Grodsky Images

Matt ve Laura 30 Aralık 2016’da Arizona Tarih Derneği’nde resmen dünya evine girdiler. Matt’in amcası nikah memurlarıydı ve ilişkilerini mükemmel bir şekilde açıkladı “Kreş çoğu çocuk için atıştırmalıklarınızı ve uyku matlarınızı bulmak demek ama onlar için ruh eşlerini bulmakla demekti.”

Grodsky’ler için sırada ne var?

Evlilik hayatı çifte çok iyi davranıyor, ikisi de hala birbirlerine sırılsıklam aşık. People dergisine “İlişkimizin en iyi yanı her ikimizin de şapşal olması ve her gün birbirimizi takdir etmemiz” dediler.

Grodsky Images

Matt ve Laura, hala Matt’in bir dijital pazarlama ajansında hesap yöneticisi olarak çalıştığı ve Laura’nın da sistemdeki çocuklara yardımcı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için çalıştığı Arizona’da. İkisi birlikte ilk evlerini de aldılar.

Sonraki sayfa

Çiftimiz ebeveyn de oldular… evcil hayvanlarına. Kirby adında sevimli bir köpek yavrusu aldılar ve ailelerini daha da büyütmeyi planlıyorlar. Laura, People ile yaptığı röportajda, “Bir noktada çocuk sahibi olmayı çok isteriz” dedi. “Şu anda yeni köpek yavrumuz Kirby’ye ve yeni evimize odaklanmış durumdayız.”

Grodsky Images

Bunca yıldan ve hayatın iniş çıkışlarını birlikte yaşadıktan sonra Laura ve Matt’in ilişkisi her zamankinden daha da güçlü. İkisi de birbirlerine değer vermeye devam ediyor ve hayatın onları nasıl bir araya getirdiğini asla unutmayarak gerçek aşkın hala var olduğunu kanıtlıyor.

Foklar bu iki dalgıcın keşif dalışını böldüler ve dalgıçlar bunu beklemiyorlardı

Okyanus keşfetmek için harika bir yer. Bu nedenle dalış kesinlikle yapmaya değer. Okyanusun derinliklerini keşfetmek size kendinizi bambaşka bir dünyaya adım atmışsınız gibi hissettirir.

Kaynak: Pixabay

Dalışın başka bir iyi yanı? Farklı deniz hayvanları ile karşılaşabileceğiniz özel ve nadir fırsatlar elde etmek. İşte bu karşılaşmalardan birinin hikayesi. Neyse ki her şey kamera ile kayıt altına alındı.

Gray ile Tanışın

Gray Grayson 55 yaşında İngiltereli bir iş insanı. Tam bir adrenalin bağımlısı. Hayatı uçlarda yaşamayı seviyor ve boş zamanlarında sık sık macera peşinde koşarak seyahat ediyor. Gittiği her yerde içindeki adrenalin canavarını doyuracak bir şeyler yapmayı ihmal etmiyor.

Kaynak: 12up

Gray paraşütle atlamaktan cambazlık yapmaya çok çeşitli aktiviteleri yapmayı denedi. Ancak tüm bu yaptıkları arasında en sevdiği dalış yapmaktı. Okyanusu keşfetmek ve deniz yaratıkları ile karşılaşma imkanı elde etmek tam ona göreydi.

Scilly Adaları

Gray bir arkadaşını Scilly Adaları’na götürdü. Bu adalar Cornwall’ın biraz açıklarında yer alırlar. Cornwall da nergis ve kesme çiçek üretimi ile bilinen bir yerdir. Bu nedenle bu bölge, her sene çok sayıda turist ağırlar.

Kaynak: 12up

Ancak Gray adanın güzelliğinin çiçekleri ile sınırlı kalmadığının farkındaydı. Bölge Birleşik Krallık’taki en popüler dalış alanlarından biriydi. Bu nedenle yapacakları dalışta harika görüntülerle karşılaşmayı bekliyorlardı.

Dalış

Scilly Adaları, karmaşık kıyı yapıları nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllar boyunca pek çok gemi kazasına ve deniz felaketine ev sahipliği yaptılar. Bu nedenle dalgıçlara keşfedebilecekleri ve inceleyebilecekleri pek çok şey sunuyorlar.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı bölgedeki mercanların, bitkilerin ve hayvanların tadını çıkarıyorlardı. Görülecek pek çok eşsiz manzara vardı. Ancak ileride iki boz fok fark ettiklerinde keşiflerine bir süre ara vermeleri gerekti.

Foklar geldiler

Foklar “denizlerin köpekleri” olmaları ile ünlüler. Genelde oyun sever ve arkadaş canlısı olarak gösterilirler. Ancak gerçek bu değildir. Bazı foklar çok agresif olabilirler ve bir tehlike hissettiklerinde tehlikeli olabilirler. Bilinenin aksine foklar evcil ve arkadaş canlısı değillerdir.

Kaynak: 12up

Foklar bu iki dalgıcı fark ettiler ve onlara doğru gelmeye başladılar. Bu normal bir davranış değildi, foklar genelde insanlardan uzak durmayı tercih ederlerdi. Fokları yaklaştığını fark eden Gray endişelenmeye başladı. Yanındaki dalgıçla beraber hareketsiz bir şekilde beklediler. Olabildiğince kıpırdamadan durmaya ve zararsız görünmeye çalışıyorlardı. Foklar ilginç bir şekilde onlara daha da yakından bakmak istiyorlardı.

Gergin yaklaşma

Tüm dalgıçlara deniz yaratıklarının özel alanlarını ihlal etmemeleri ve onları rahatsız etmemeleri öğretilir. Deniz yaratıklarını rahatsız etmek, dalgıç için ölümcül olabilecek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Gray ve dalış arkadaşı fokların yaklaşmasını izlerken yükselen gerginliği hissedebiliyorlardı.

Kaynak: 12up

Grey ve dalış arkadaşı, olası bir saldırıya karşı tetikte kalmaya çalışsalar da etkileşimi kaydedebilmek için bir yandan kameralarını da hazırlamışlardı. Bu etkileşim kötü de sonuçlansa, iyi de sonuçlansa insanın hayatında bir kez yaşayacağı bir deneyim olacağı kesindi.

Bebek foklardı

Foklar kelp ormanlarının içine saklanmaları ve dalgıçlara arkadan gizlice yaklaşmaları ile bilinirler. Gray bir kelp ormanının yakınlarında olduklarını fark etti. Etrafta başka foklar da olabilir miydi? Dalış arkadaşına gözünü kelplerin üzerinde tutmasını işaret etti ve yaklaşan iki foku izlemeye devam etti.

Kaynak: 12up

Çektikleri videoda fokların onlara yaklaştığını görebilirsiniz. Ardından foklardan birinin direkt kameraya yüzdüğü bile görünüyor. Foklar yaklaşınca Gray, onların daha birer bebek olduklarını fark etti. Dalış arkadaşına tamamen hareketsiz durmasını işaret etti. Bu foklar daha çok genç olduklarından en ufak bir ani harekette kaçabileceklerini biliyordu.

Anneleri yakınlarda mıydı?

Yapabilecekleri en kötü şey yavruları korkutmak, yardım çığlıkları atmalarına neden olmak ve anne fokun öfkesini üzerlerine çekmekti. Ancak yakınlarda bir anne fok olma ihtimali o kadar da yüksek değildi. Görüyorsunuz ya, yavru foklar annelerinin yanında sadece dört ila beş ay kalırlardı.

Kaynak: 12up

Ardından kendi başlarına hayatta kalmaya başlarlardı. Bu foklar da okyanusu keşfetmeye çalışırken dalgıçları fark etmiş olmalılardı. Deneyimsizlikleri, dalgıçlara neden bu kadar rahat yaklaştıklarını açıklıyordu.

Daireler çizmeye başladılar

Neyse ki bebek foklar onları birer tehlike olarak görmediler ve dalgıçların etrafında daireler çizmeye başladılar. Sanki dalgıçlara bir gösteri yapıyor gibiydiler. Yanlarına her yaklaştıklarında daha da dost canlısı oluyorlardı.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı onları korkutmadan küçük küçük hareket edebilmeye başladılar. Bu iki dalgıç için çok stresli ama bir o kadar da heyecan verici bir andı. Yine de çok dikkatli davranıyorlardı. Kendilerini tehlikeye atmak istemiyorlardı.

Onlara köpekleri hatırlattılar

Dost canlısı ve oyun sever foklar oldukları belliydi. Ancak Gray tetikte ve dikkatli kalmaya devam etti. Fokları hayranlıkla izlese de kendi güvenliği için dikkatli olmaya devam etmesi gerekiyordu. Tek bir yanlış hareket bu sihirli anın sona ermesine neden olabilirdi. Her iki dalgıç da deneyimli olsalar da dikkatli olmaya devam etmeleri gerekiyordu. Her an her şey olabilirdi.

Kaynak: 12up

Fokların oyunculuğu onlara köpekleri anımsatmıştı. Çok tatlılardı ve yavru köpek bakışları ile dalgıçları onlarla oynamaya davet ediyorlardı. Videoyu izleyenler bu tombul deniz köpeklerinin ne kadar tatlı olduklarına inanamıyorlardı.

Arkadaşlık işareti

Foklardan biri Gray’e yaklaştı ve elini tutmaya çalıştı. Fok onu dürtmeye devam etti ve bir anlık bir tereddütten sonra Gray fokun yüzgecini tuttu ve yavaşça onunla el sıkıştı.

Kaynak: 12up

El sıkışma ile yavru foka ona zarar vermeyeceğini ve onunla oynamak istediğini anlatmaya çalıştı. Yavru fok bunu oynamaya devam edebileceğine dair bir işaret olarak algıladı ve Gray’in kıyafetini oyuncu bir şekilde dişlemeye başladı.

İzlemeye devam

Tüm bunlar olurken diğer fok da onların etrafında yüzüyor ve arkadaşının Gray ile oynayışını izliyordu. Tıpkı Gray’in arkadaşının olup biteni uzaktan kaydetmesi gibi. İkili, birbirleri ile etkileşime giren Gray’i ve diğer foku koruyorlardı.

Kaynak: 12up

Foklar dalgıçların etrafında zarif bir şekilde yüzmeye devam ettiler. Sık sık sanki onlardan kendilerini takip etmelerini ister gibi arkalarına bakıyorlardı. Dalgıçlar işleri akışına bırakmaya karar verdiler. Fokların önden gitmesine izin verdiler ve etraflarında yavaş yavaş yüzdüler. Davranışlarına dikkat etmeye devam ettiler. Foklar onlara ilerlemelerini işaret etmeden hareket etmediler.

Fok sevilmek istedi

Daha arkadaş canlısı olan ve Gray’e ilk yaklaşan fok insanların yakınında olmayı seviyor gibiydi. Kafasını Gray’in kollarına sürtüyordu. Bu davranışı bir süre dalgıçların kafasını karıştırdı. Ardından Gray bir şey fark etti.

Kaynak: 12up

Gray elini uzattı ve yavru köpek sever gibi fokun kafasını ve boynunu kaşıdı. Bu doğru bir karardı. Fokun hoşuna gitmişe benziyordu. Daha da yakına geldi ve Gray’in bir süre kafasını kaşımasına izin verdi.

Göbeğinin sevilmesini istedi

Fok ardından hareket etmeye başladı. Gray boynunu kaşımaya devam ederek onu sakin tutmaya çalışıyordu ancak fok bir yandan kıyafetini dişlerken bir yandan da daha da yakına gelmeye çalışıyor gibiydi. Fokun kendisine bir şeyler anlatmaya çalıştığı kesindi.

Kaynak: 12up

Başta Gray ne olduğunu anlamadı. Yanlış bir şey mi yapmıştı? Bir an fokun aniden saldırmasından korktu. Fok sonunda sırt üstü yattı ve Gray ne demek istediğini anında anladı. Göbeğinin sevilmesini istiyordu!

İç ısıtıcı bir an

Fok kafasının ve boynunun sevilmesinden hoşlanmış olacak ki Gray’in kendisini sevmeye devam etmesini istemişti. Ancak bu sefer daha rahat bir alan ve pozisyonda! Fok yavrusu tam olarak karadaki köpek yavruları gibiydi ve ona hayır demek imkansızdı. Karnını sevmeyi bırakmaması için yüzgecini Gray’in elinin üzerinde tutmaya devam bile etti.

Kaynak: 12up

Fok karnının sevilmesini çok sevmiş olacak ki yüzgeçlerini heyecanla Gray’i alkışlar gibi hareket ettirmeye başladı. Fokun Gray onun karnını severken direkt olarak kameraya gülümsüyor gibi olduğu bir an bile var. Kesinlikle çok tatlı bir an.

Daha fazlasını istedi

Karnının iyice okşanmasından sonra fok etrafta yüzmeye başladı. Öncesinden daha da oyuncuydu. Bu sefer Gray’in çenesini sevmesini istiyordu. Fokun gözleri sanki o anın keyfini sonuna kadar çıkarıyormuşçasına kapandı.

Kaynak: 12up

Fok tekrar Gray’in kıyafetini ve hatta ellerini hafifçe dişlemeye başladı. Gray fok elini dişlemeye ilk başladığında bir an panik oldu – bunu videoda görebilirsiniz. Ancak dişleme o kadar nazikti ki buna izin vermeye karar verdi.

İkinci fok da katıldı

İkinci fok arkadaşının ne kadar eğlendiğini fark etti ve o da onlarla oynamaya karar verdi. Yavaşça Gray’e doğru yüzdü ve ayaklarını koklamaya başladı. Görünüşe göre hala dikkatli davranıyordu.

Kaynak: 12up

Sonunda bu karşılaşmanın sona erme vakti geldi. Foklar birden gitme zamanının geldiğine karar verdiler. İlk fok yüzerek uzaklaşmaya başladı ve ikincisi de onu takip etti. Gray ve dalış arkadaşı hayranlıkla dost canlısı fokların uzaklaşmasını izlediler.

Unutulmaz bir an

Foklar genellikle bilmedikleri cisimler etrafında tetikte olurlar ve kendilerini onlardan uzak durarak korurlar. Ancak bu iki fok yavrusunun kendilerine bu kadar yaklaşması, tüm bu etkileşimi heyecan verici ve inanılmaz bir deneyim yapmıştı.

Kaynak: 12up

Görünen o ki foklar onlarla arkadaşlık kurmaya ve onların güvenini kazanmaya çalışıyorlardı, yani normalde olanın tam tersi. Gray ve dalış arkadaşı insanın hayatında başına bir kez gelecek deneyimi yaşadıkları için gerçekten de çok şanslılardı.

Video bir anda yayıldı

Gray dalış kameramanı olarak isim yapmaya başlamıştı ve videolarında okyanusun güzelliklerini diğer insanlar ile paylaşıyordu. Sanatını hayranlıkla izleyen insanların takdirini topluyordu. Ancak bu sefer şahit oldukları ve yaşadıkları karşısında hayranlık duyma sırası ondaydı. Bu dalış deneyimini asla unutmayacağından emindi.

Kaynak: 12up

Videosunu YouTube kanalında paylaşır paylaşmaz tüm internete yayıldı. Milyonlarca kez izlendi ve çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılıp buralarda da ilgi gördü. Görünen o ki bunun nadir ve özel bir an olduğunu düşünen tek kişi Gray değildi. Kısa bir süre içerisinde video dünyanın ilgisini üzerine çekti ve çeşitli medya kuruluşları Gray ile yaşadıkları hakkında röportajlar yaptı.

Fok ile karşılaşması tüm maceralarına bedel

Manchester Evening News ile yaptığı bir röportajda Gray, bunun dalışları esnasında foklarla ilk karşılaşması olmadığını söyledi. Ancak diğer karşılaşmalarında foklar onları takmamış ve yanlarından yüzüp geçmişlerdi. Hiçbiri karşılaştıkları bu yavrular kadar dost canlısı veya meraklı değillerdi. Bu bir fok ile ilk oynayışıydı ve içini ısıtan bir etkileşim olmuştu.

Kaynak: 12up

Gray pek çok ülkede dalış yapmış deneyimli bir dalgıç olsa da Scilly Adaları’ndaki bu dalışı onun favorisi olmuştu. Yavru bir fok bacağına tırmanmaya çalışırken bir başka yavru foku sevdiği bu deneyimi asla unutmayacaktı. Bu deneyim kesinlikle dev manta vatozları ve köpekbalıkları ile yüzdüğü önceki deneyimlerine bin basardı.

Şaşırtıcı bir güven

Okyanus canlılarını incelemek için dalış yapan dalgıçlar genellikle herhangi bir okyanus canlısının güvenini ancak birkaç günde kazanabilirler. Sürekli olarak belirli bir bölgede dalış yapmaları ve varlıklarını doğal göstermeleri, canlıları onlara zarar vermeyeceklerine inandırmaları gerekir. Bu fokları Gray ve arkadaşıyla hemen oynamaya başlamaları bu karşılaşmayı normalden farklı kılıyor.

Kaynak: 12up

Bu tarz durumlarla başa çıkmak, deneyimli dalıcılar için bile kolay değil. Gray profesyonel dalıcıların onlara bir fok ile karşılaşmaları durumunda dibe, kelplerin arasına oturmalarını söylediklerini anlatıyor. Ancak karşılaştıkları bu foklar o kadar meraklı ve oyuncuydular ki dost canlılıklarına cevap vermekten kendilerini alıkoyamamışlardı.

Dalış yapmak harika bir macera

Gördüğünüz gibi dalış yapmak yeni bir yeri keşfetmek, farklı deniz canlıları ile etkileşime geçmek ve inanılmaz olaylara şahit olmak için bir fırsat. Size heyecan ve tatmin verecek bir macera.

Kaynak: 12up

Okyanus dünyamızdaki en büyük doğal ekosistem ve derinliklerinde pek çok sır saklıyor. Denizin dibinde her zaman sayısız harikalar olacak ve bunların çoğu henüz keşfedilmedi bile! Bu da her dalışı bir öncekinden farklı kılıyor.

Foklar bu iki dalgıcın keşif dalışını böldüler ve dalgıçlar bunu beklemiyorlardı

Okyanus keşfetmek için harika bir yer. Bu nedenle dalış kesinlikle yapmaya değer. Okyanusun derinliklerini keşfetmek size kendinizi bambaşka bir dünyaya adım atmışsınız gibi hissettirir.

Kaynak: Pixabay

Dalışın başka bir iyi yanı? Farklı deniz hayvanları ile karşılaşabileceğiniz özel ve nadir fırsatlar elde etmek. İşte bu karşılaşmalardan birinin hikayesi. Neyse ki her şey kamera ile kayıt altına alındı.

Gray ile Tanışın

Gray Grayson 55 yaşında İngiltereli bir iş insanı. Tam bir adrenalin bağımlısı. Hayatı uçlarda yaşamayı seviyor ve boş zamanlarında sık sık macera peşinde koşarak seyahat ediyor. Gittiği her yerde içindeki adrenalin canavarını doyuracak bir şeyler yapmayı ihmal etmiyor.

Kaynak: 12up

Gray paraşütle atlamaktan cambazlık yapmaya çok çeşitli aktiviteleri yapmayı denedi. Ancak tüm bu yaptıkları arasında en sevdiği dalış yapmaktı. Okyanusu keşfetmek ve deniz yaratıkları ile karşılaşma imkanı elde etmek tam ona göreydi.

Scilly Adaları

Gray bir arkadaşını Scilly Adaları’na götürdü. Bu adalar Cornwall’ın biraz açıklarında yer alırlar. Cornwall da nergis ve kesme çiçek üretimi ile bilinen bir yerdir. Bu nedenle bu bölge, her sene çok sayıda turist ağırlar.

Kaynak: 12up

Ancak Gray adanın güzelliğinin çiçekleri ile sınırlı kalmadığının farkındaydı. Bölge Birleşik Krallık’taki en popüler dalış alanlarından biriydi. Bu nedenle yapacakları dalışta harika görüntülerle karşılaşmayı bekliyorlardı.

Dalış

Scilly Adaları, karmaşık kıyı yapıları nedeniyle geçtiğimiz yüzyıllar boyunca pek çok gemi kazasına ve deniz felaketine ev sahipliği yaptılar. Bu nedenle dalgıçlara keşfedebilecekleri ve inceleyebilecekleri pek çok şey sunuyorlar.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı bölgedeki mercanların, bitkilerin ve hayvanların tadını çıkarıyorlardı. Görülecek pek çok eşsiz manzara vardı. Ancak ileride iki boz fok fark ettiklerinde keşiflerine bir süre ara vermeleri gerekti.

Foklar geldiler

Foklar “denizlerin köpekleri” olmaları ile ünlüler. Genelde oyun sever ve arkadaş canlısı olarak gösterilirler. Ancak gerçek bu değildir. Bazı foklar çok agresif olabilirler ve bir tehlike hissettiklerinde tehlikeli olabilirler. Bilinenin aksine foklar evcil ve arkadaş canlısı değillerdir.

Kaynak: 12up

Foklar bu iki dalgıcı fark ettiler ve onlara doğru gelmeye başladılar. Bu normal bir davranış değildi, foklar genelde insanlardan uzak durmayı tercih ederlerdi. Fokları yaklaştığını fark eden Gray endişelenmeye başladı. Yanındaki dalgıçla beraber hareketsiz bir şekilde beklediler. Olabildiğince kıpırdamadan durmaya ve zararsız görünmeye çalışıyorlardı. Foklar ilginç bir şekilde onlara daha da yakından bakmak istiyorlardı.

Gergin yaklaşma

Tüm dalgıçlara deniz yaratıklarının özel alanlarını ihlal etmemeleri ve onları rahatsız etmemeleri öğretilir. Deniz yaratıklarını rahatsız etmek, dalgıç için ölümcül olabilecek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Gray ve dalış arkadaşı fokların yaklaşmasını izlerken yükselen gerginliği hissedebiliyorlardı.

Kaynak: 12up

Grey ve dalış arkadaşı, olası bir saldırıya karşı tetikte kalmaya çalışsalar da etkileşimi kaydedebilmek için bir yandan kameralarını da hazırlamışlardı. Bu etkileşim kötü de sonuçlansa, iyi de sonuçlansa insanın hayatında bir kez yaşayacağı bir deneyim olacağı kesindi.

Bebek foklardı

Foklar kelp ormanlarının içine saklanmaları ve dalgıçlara arkadan gizlice yaklaşmaları ile bilinirler. Gray bir kelp ormanının yakınlarında olduklarını fark etti. Etrafta başka foklar da olabilir miydi? Dalış arkadaşına gözünü kelplerin üzerinde tutmasını işaret etti ve yaklaşan iki foku izlemeye devam etti.

Kaynak: 12up

Çektikleri videoda fokların onlara yaklaştığını görebilirsiniz. Ardından foklardan birinin direkt kameraya yüzdüğü bile görünüyor. Foklar yaklaşınca Gray, onların daha birer bebek olduklarını fark etti. Dalış arkadaşına tamamen hareketsiz durmasını işaret etti. Bu foklar daha çok genç olduklarından en ufak bir ani harekette kaçabileceklerini biliyordu.

Anneleri yakınlarda mıydı?

Yapabilecekleri en kötü şey yavruları korkutmak, yardım çığlıkları atmalarına neden olmak ve anne fokun öfkesini üzerlerine çekmekti. Ancak yakınlarda bir anne fok olma ihtimali o kadar da yüksek değildi. Görüyorsunuz ya, yavru foklar annelerinin yanında sadece dört ila beş ay kalırlardı.

Kaynak: 12up

Ardından kendi başlarına hayatta kalmaya başlarlardı. Bu foklar da okyanusu keşfetmeye çalışırken dalgıçları fark etmiş olmalılardı. Deneyimsizlikleri, dalgıçlara neden bu kadar rahat yaklaştıklarını açıklıyordu.

Daireler çizmeye başladılar

Neyse ki bebek foklar onları birer tehlike olarak görmediler ve dalgıçların etrafında daireler çizmeye başladılar. Sanki dalgıçlara bir gösteri yapıyor gibiydiler. Yanlarına her yaklaştıklarında daha da dost canlısı oluyorlardı.

Kaynak: 12up

Gray ve dalış arkadaşı onları korkutmadan küçük küçük hareket edebilmeye başladılar. Bu iki dalgıç için çok stresli ama bir o kadar da heyecan verici bir andı. Yine de çok dikkatli davranıyorlardı. Kendilerini tehlikeye atmak istemiyorlardı.

Onlara köpekleri hatırlattılar

Dost canlısı ve oyun sever foklar oldukları belliydi. Ancak Gray tetikte ve dikkatli kalmaya devam etti. Fokları hayranlıkla izlese de kendi güvenliği için dikkatli olmaya devam etmesi gerekiyordu. Tek bir yanlış hareket bu sihirli anın sona ermesine neden olabilirdi. Her iki dalgıç da deneyimli olsalar da dikkatli olmaya devam etmeleri gerekiyordu. Her an her şey olabilirdi.

Kaynak: 12up

Fokların oyunculuğu onlara köpekleri anımsatmıştı. Çok tatlılardı ve yavru köpek bakışları ile dalgıçları onlarla oynamaya davet ediyorlardı. Videoyu izleyenler bu tombul deniz köpeklerinin ne kadar tatlı olduklarına inanamıyorlardı.

Arkadaşlık işareti

Foklardan biri Gray’e yaklaştı ve elini tutmaya çalıştı. Fok onu dürtmeye devam etti ve bir anlık bir tereddütten sonra Gray fokun yüzgecini tuttu ve yavaşça onunla el sıkıştı.

Kaynak: 12up

El sıkışma ile yavru foka ona zarar vermeyeceğini ve onunla oynamak istediğini anlatmaya çalıştı. Yavru fok bunu oynamaya devam edebileceğine dair bir işaret olarak algıladı ve Gray’in kıyafetini oyuncu bir şekilde dişlemeye başladı.

İzlemeye devam

Tüm bunlar olurken diğer fok da onların etrafında yüzüyor ve arkadaşının Gray ile oynayışını izliyordu. Tıpkı Gray’in arkadaşının olup biteni uzaktan kaydetmesi gibi. İkili, birbirleri ile etkileşime giren Gray’i ve diğer foku koruyorlardı.

Kaynak: 12up

Foklar dalgıçların etrafında zarif bir şekilde yüzmeye devam ettiler. Sık sık sanki onlardan kendilerini takip etmelerini ister gibi arkalarına bakıyorlardı. Dalgıçlar işleri akışına bırakmaya karar verdiler. Fokların önden gitmesine izin verdiler ve etraflarında yavaş yavaş yüzdüler. Davranışlarına dikkat etmeye devam ettiler. Foklar onlara ilerlemelerini işaret etmeden hareket etmediler.

Fok sevilmek istedi

Daha arkadaş canlısı olan ve Gray’e ilk yaklaşan fok insanların yakınında olmayı seviyor gibiydi. Kafasını Gray’in kollarına sürtüyordu. Bu davranışı bir süre dalgıçların kafasını karıştırdı. Ardından Gray bir şey fark etti.

Kaynak: 12up

Gray elini uzattı ve yavru köpek sever gibi fokun kafasını ve boynunu kaşıdı. Bu doğru bir karardı. Fokun hoşuna gitmişe benziyordu. Daha da yakına geldi ve Gray’in bir süre kafasını kaşımasına izin verdi.

Göbeğinin sevilmesini istedi

Fok ardından hareket etmeye başladı. Gray boynunu kaşımaya devam ederek onu sakin tutmaya çalışıyordu ancak fok bir yandan kıyafetini dişlerken bir yandan da daha da yakına gelmeye çalışıyor gibiydi. Fokun kendisine bir şeyler anlatmaya çalıştığı kesindi.

Kaynak: 12up

Başta Gray ne olduğunu anlamadı. Yanlış bir şey mi yapmıştı? Bir an fokun aniden saldırmasından korktu. Fok sonunda sırt üstü yattı ve Gray ne demek istediğini anında anladı. Göbeğinin sevilmesini istiyordu!

İç ısıtıcı bir an

Fok kafasının ve boynunun sevilmesinden hoşlanmış olacak ki Gray’in kendisini sevmeye devam etmesini istemişti. Ancak bu sefer daha rahat bir alan ve pozisyonda! Fok yavrusu tam olarak karadaki köpek yavruları gibiydi ve ona hayır demek imkansızdı. Karnını sevmeyi bırakmaması için yüzgecini Gray’in elinin üzerinde tutmaya devam bile etti.

Kaynak: 12up

Fok karnının sevilmesini çok sevmiş olacak ki yüzgeçlerini heyecanla Gray’i alkışlar gibi hareket ettirmeye başladı. Fokun Gray onun karnını severken direkt olarak kameraya gülümsüyor gibi olduğu bir an bile var. Kesinlikle çok tatlı bir an.

Daha fazlasını istedi

Karnının iyice okşanmasından sonra fok etrafta yüzmeye başladı. Öncesinden daha da oyuncuydu. Bu sefer Gray’in çenesini sevmesini istiyordu. Fokun gözleri sanki o anın keyfini sonuna kadar çıkarıyormuşçasına kapandı.

Kaynak: 12up

Fok tekrar Gray’in kıyafetini ve hatta ellerini hafifçe dişlemeye başladı. Gray fok elini dişlemeye ilk başladığında bir an panik oldu – bunu videoda görebilirsiniz. Ancak dişleme o kadar nazikti ki buna izin vermeye karar verdi.

İkinci fok da katıldı

İkinci fok arkadaşının ne kadar eğlendiğini fark etti ve o da onlarla oynamaya karar verdi. Yavaşça Gray’e doğru yüzdü ve ayaklarını koklamaya başladı. Görünüşe göre hala dikkatli davranıyordu.

Kaynak: 12up

Sonunda bu karşılaşmanın sona erme vakti geldi. Foklar birden gitme zamanının geldiğine karar verdiler. İlk fok yüzerek uzaklaşmaya başladı ve ikincisi de onu takip etti. Gray ve dalış arkadaşı hayranlıkla dost canlısı fokların uzaklaşmasını izlediler.

Unutulmaz bir an

Foklar genellikle bilmedikleri cisimler etrafında tetikte olurlar ve kendilerini onlardan uzak durarak korurlar. Ancak bu iki fok yavrusunun kendilerine bu kadar yaklaşması, tüm bu etkileşimi heyecan verici ve inanılmaz bir deneyim yapmıştı.

Kaynak: 12up

Görünen o ki foklar onlarla arkadaşlık kurmaya ve onların güvenini kazanmaya çalışıyorlardı, yani normalde olanın tam tersi. Gray ve dalış arkadaşı insanın hayatında başına bir kez gelecek deneyimi yaşadıkları için gerçekten de çok şanslılardı.

Video bir anda yayıldı

Gray dalış kameramanı olarak isim yapmaya başlamıştı ve videolarında okyanusun güzelliklerini diğer insanlar ile paylaşıyordu. Sanatını hayranlıkla izleyen insanların takdirini topluyordu. Ancak bu sefer şahit oldukları ve yaşadıkları karşısında hayranlık duyma sırası ondaydı. Bu dalış deneyimini asla unutmayacağından emindi.

Kaynak: 12up

Videosunu YouTube kanalında paylaşır paylaşmaz tüm internete yayıldı. Milyonlarca kez izlendi ve çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılıp buralarda da ilgi gördü. Görünen o ki bunun nadir ve özel bir an olduğunu düşünen tek kişi Gray değildi. Kısa bir süre içerisinde video dünyanın ilgisini üzerine çekti ve çeşitli medya kuruluşları Gray ile yaşadıkları hakkında röportajlar yaptı.

Fok ile karşılaşması tüm maceralarına bedel

Manchester Evening News ile yaptığı bir röportajda Gray, bunun dalışları esnasında foklarla ilk karşılaşması olmadığını söyledi. Ancak diğer karşılaşmalarında foklar onları takmamış ve yanlarından yüzüp geçmişlerdi. Hiçbiri karşılaştıkları bu yavrular kadar dost canlısı veya meraklı değillerdi. Bu bir fok ile ilk oynayışıydı ve içini ısıtan bir etkileşim olmuştu.

Kaynak: 12up

Gray pek çok ülkede dalış yapmış deneyimli bir dalgıç olsa da Scilly Adaları’ndaki bu dalışı onun favorisi olmuştu. Yavru bir fok bacağına tırmanmaya çalışırken bir başka yavru foku sevdiği bu deneyimi asla unutmayacaktı. Bu deneyim kesinlikle dev manta vatozları ve köpekbalıkları ile yüzdüğü önceki deneyimlerine bin basardı.

Şaşırtıcı bir güven

Okyanus canlılarını incelemek için dalış yapan dalgıçlar genellikle herhangi bir okyanus canlısının güvenini ancak birkaç günde kazanabilirler. Sürekli olarak belirli bir bölgede dalış yapmaları ve varlıklarını doğal göstermeleri, canlıları onlara zarar vermeyeceklerine inandırmaları gerekir. Bu fokları Gray ve arkadaşıyla hemen oynamaya başlamaları bu karşılaşmayı normalden farklı kılıyor.

Kaynak: 12up

Bu tarz durumlarla başa çıkmak, deneyimli dalıcılar için bile kolay değil. Gray profesyonel dalıcıların onlara bir fok ile karşılaşmaları durumunda dibe, kelplerin arasına oturmalarını söylediklerini anlatıyor. Ancak karşılaştıkları bu foklar o kadar meraklı ve oyuncuydular ki dost canlılıklarına cevap vermekten kendilerini alıkoyamamışlardı.

Dalış yapmak harika bir macera

Gördüğünüz gibi dalış yapmak yeni bir yeri keşfetmek, farklı deniz canlıları ile etkileşime geçmek ve inanılmaz olaylara şahit olmak için bir fırsat. Size heyecan ve tatmin verecek bir macera.

Kaynak: 12up

Okyanus dünyamızdaki en büyük doğal ekosistem ve derinliklerinde pek çok sır saklıyor. Denizin dibinde her zaman sayısız harikalar olacak ve bunların çoğu henüz keşfedilmedi bile! Bu da her dalışı bir öncekinden farklı kılıyor.

Uzmanlara Göre Evcil Hayvanlarınıza Sarılmayı Asıl Neden Bırakmanız Gerekiyor

Hayvanlar Da Bize Sevgi Gösterebilir

İşte veya okulda geçen yorucu bir günün ardından evinizin kapısından girmek ve köpeğinizin sizi heyecanla karşıladığını görmekten daha iyi bir his olabilir mi? Onlara sarılıp onları ne kadar sevip değer verdiğimizi göstermeye bayılmıyor muyuz? Ancak kulağa şaşırtıcı gelse de uzmanlar bunu yapmamamız konusunda bizleri uyarıyorlar.

iStockUzun bir günün ardından kapıdan girdiğinizde köpeğinizin ilgisinin sizde uyandırdığı duygulara değer biçilemez. Ancak onları sevdiğinizi onlara ne kadar göstermek isterseniz isteyin yapmayı bırakmamız gereken bir şey var. Bu hepimizin yaptığı bir şey ve şimdi uzmanlar, bunun köpeklerimize zarar veriyor olabileceğini söylüyorlar.

Köpeklere Sarılabilir Miyiz?

Evcil hayvanlarımıza sarılmak bu kadar büyük bir olay mı? Üzülerek söylüyoruz ki evet. Sadece ABD’deki köpek sayısını düşündüğümüzde bile bunu öğrenmesi ve neden önemli olduğunu bilmesi gereken ne kadar kişi olduğunu görebiliyoruz. 2017-2018 yılında yapılan National Pet Owners Survey’ye (Ulusal Evcil Hayvan Sahipleri Anketi) Amerika’daki evlerin %48’i köpek sahibi!

Bunun şaşırtıcı olduğunu düşünüyorsanız dahası da var! Ankete göre Y jenerasyonundan olan kişilerde köpek sahipliği diğer jenerasyona göre daha yaygın. Hatta köpeklerine önceki jenerasyonlara göre çok daha fazla para harcıyorlar. Eğer uzmanlar haklılarsa, evcil hayvanınızın yeni yatağına para harcamak onlara sarılmaktan daha mı iyi?

Yavru Köpekler Birer Bebekler

Köpek sahibi olan Y kuşağı üyelerinin neredeyse dörtte biri köpekleri için partiler düzenliyorlar. Eğer bunun abartı olduğunu düşünüyorsanız tatile çıkarken köpeğini de yanına alan birini görene kadar bekleyin. Bu size şaşırtıcı gelebilir ancak tüylü dostunuza beş yıldızlı bir hizmet sağlayacak köpek dostu oteller var.

Daha da fazlasını yapmak isteyen kişiler köpeklerini spaya bile götürüyorlar çünkü köpekler için özel spalar var! Köpekler burada rahatlamakla kalmayıp şırmartılacak ve çok iyi bakılacaklar. Belki köpekleriniz bunu sarılmalarınızdan daha çok sevecek.

Evcil Hayvanlarınıza Sarılmanın Sıkıntısı Ne?

Peki sarılmadaki sorun ne? Kulağa çok mantıksız geliyor. Sevdiğimiz birinin bize sarılması biz insanlar için harika bir şey. Pek çok köpek sahibi de sadık, ıslak burunlu arkadaşlarına sarılmanın günlerinin en güzel anı olduğu konusunda hemfikirler.

Ancak insanlarla hayvanların ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Tüylü dostunuzu “çocuğunuz” olarak görseniz bile onlara bir bebeğe davrandığımız gibi davranmamalıyız. Eğer hala ikna olmadıysanız ne hakkında konuştuğu konusunda biraz bilgisi olan birinden de bir duyalım.

Farklı Tepkiler

Kennel Club’dan Caroline Kisko’ya göre “Köpekler genelde ailenin bir üyesi olarak kabul edilirler. Ancak insan değiller ve bu nedenle sarılma gibi bazı etkileşimlere farklı tepkiler verebilirler.”

Claire Matthews da Kisko’ya katılıyor. Söylediğine göre “Sarılmak insanlar için normal bir sosyal selamlaşma olsa da köpekler için normal bir şey değil. Evcil hayvanınıza sarılırken bariz olmayan stres belirtilerini gözden kaçırabilirsiniz. Bu da negatif bir tepkiye neden olabilir… Önemli olan köpeğiniz rahatsız olduğunda bunu fark etmeniz.

Evcil Hayvanlarınızı Daha İyi Tanıyın

Evcil hayvanınızın sarılmaya verdiği tepki farklılık gösterebilir. Burada önemli olan köpeğinizin sarılmaktan nefret edip etmediği. Dr. Stanley Coren bunu anlamanıza yardımcı olabilir. Kendisi British Columbia Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve köpekgil davranışları uzmanı. Çalışmaları sırasında Coren, köpeklerin sahipleri kendilerine sarıldığında belirli stres belirtileri gösterdiklerini keşfetti.

Köpeklerin sarılındıkları 250 fotoğraf inceleyen profesör, tepkilerine bakarak bir sonuca vardı. Üzülerek söylüyoruz ki köpeklerin çoğu stres belirtileri gösteriyordu. Stres altındayken kulaklarını yatırmış veya geri çekmiş olabilirler. Gözlerinin beyazları da görünüyor olabilir. Köpekler bu durumda aşırı yalama veya esneme gibi davranışlar da gösterebiliyorlar.

Araştırma Sonuçları

Fotoğraftaki köpeklerin tamı tamına yüzde 81,6’sı bu stres belirtilerinden en az birini gösteriyordu. Diğer yandan fotoğrafların sadece %7,6’sındaki köpekler rahat duruyorlardı. Coren fotoğrafların geri kalan %10,8’i ile ilgili kesin bir şey söyleyemese de onların da hallerinden pek memnun olmadıklarını tahmin ediyoruz.

Köpeklerin sarılındıklarında stres belirtileri göstermelerine neden olan şey ne? Psychology Today için yazdığı bir yazıda Coren bunu şu şekilde açıklıyor “Köpekler teknik olarak koşucu hayvanlar. Yani hızlı bir şekilde koşmak için evrilmişler. Bu da stres veya tehlike anında köpeklerin ilk savunma hatlarının dişleri değil kaçma becerileri olduğu anlamına geliyor.” Köpeğiniz kollarınızdan kaçmayı hiç denedi mi? Artık bunun nedenini biliyorsunuz!

Neler Olabilir?

Köpeğinizin sarılmanızdan kaçmasını engellemek çok kötü bir fikir olabilir. Coren’e göre “Davranış uzmanları köpeklerin bunu yapmasını engelleyerek onları hareketsiz kılmanın stres seviyelerini arttırabileceğine inanıyor. Bir köpeğin stresi fazlasıyla yükselirse ısırabilir.”

Kucaklamalarımızı aile ve arkadaşlarımıza saklayabiliriz. Tüylü dostlarımıza onları sevdiğimizi ve onlara değer verdiğimizi göstermenin başka yolları da var. Profesöre göre “Evcil hayvanınıza olan sevginizi onları okşayarak, sözlerinizle ve belki bir ödül maması ile göstermek köpeğiniz açısından açıkça daha iyi.”

Sonuçlar Sadece “Gündelik Gözlem” ile Elde Edildi

Bunu bilmek gerçekten de hayal kırıklığı yaratıyor! Ne kadar sinir bozucu! Ama bir umut ışığı da var. Coren bu bulguların tamamen “gündelik gözlemlere” dayandığını ve araştırmasının meslektaş incelemesinden geçmediğini söylüyor. Yani diğer bilim insanları araştırmasında hata bulabilirler.

Coren’in köpek fotoğrafları internetten rastgele alındığından öncesindeki durum hakkında bilgisi olmadığı söylenebilir. Köpeklerin sarılmadan önce nasıl davrandıklarını bilemez. Oysa fotoğraflardaki köpekler sarılmadan önce bile stres belirtileri gösteriyor olabilirler.

Nereden Başlıyoruz?

Ancak hemen heveslenmeyin. Duke’s Canine Cognition Center’ın yöneticilerinden Evan MacLean’e göre Coren’in bulgularını yabana atmamak gerek. Washington Post ile röportajında bunun “Tam teşekküllü bir araştırmaya başlamak için harika bir nokta sağlayan ilginç bir ön veri” olduğunu söyledi.

“Peki şimdi köpeğime sarılabiliyor muyum yoksa sarılamıyor muyum? ” diye soruyor olabilirsiniz. Üzülerek söylüyoruz ki cevap büyük ihtimalle hayır. MacLean da bize katılıyor. “Köpeklere dokunmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. En azından geleneksel insan sarılması şeklinde. Bu özünde temel bir içgüdü. İnsan olmayan canlılardan örneğin şempanzeler de benzer sarılma davranışları gösteriyorlar ancak bu köpeklerin doğal olarak yaptığı bir şey değil.”

Sınırsız Sevgi

İyi haber şu ki köpeğinizle kıvrılıp uzanmaya devam edebilirsiniz. MacLean’a göre “Köpeklerinizle kollarınızı onların etrafına kısıtlayıcı bir şekilde dolamadan yakın temas kurabileceğiniz pek çok yol var.” Köpeklerinizi okşayabilirsiniz ancak kucaklaşmalardan kaçının.

Peki ama sarılmak yasaksa köpeğinizle aynı yatakta uyumak ne olacak? Uzmanlar köpeğiniz yorganın altında kıvrılıp yattığında neler olduğu konusunda biraz daha bilimsel kanıtlar sunmaya karar verdiler ve köpeğinizin patileri hakkındaki bulguları iki kere düşünmenize neden olacak.

Köpeğimin Yatağımda Uyumasına İzin Vermeli Miyim?

Araştırmacılar, üç köpeğinin her gece yatağında uyumasının ne gibi etkileri olabileceğini gözlemlemek için Amerikalı bir kadının evine gittiler. Köpeklerinin tatlı bakışlarına nasıl hayır deyip yatağa gelmelerini reddedebilirdi? Televizyon ekibinin deneylerinin korkunç sonuçlarının ardından hayır demek biraz kolaylaşmış olabilir. Test sonuçlarının büyük sağlıksal sonuçları vardı.

19 yaşındaki Leah üç aktif köpek annesi. Dahası, Kevin adındaki retriever ve Sashie ile Charlie adlarındaki poodle köpeklerini çok seviyor. O kadar ki genç kadın ve tüylü dostları birbirlerinden neredeyse hiç ayrılmıyorlar. Köpeklerinin hemen her gece kendi yatağında uyumalarına da izin veriyor.

Köpek Sahipleri Suçlu Bulundu

CBS’e bağlı Inside Edition dergisi kendisine tüylü dostlarını sorduğunda Leah durumu açıkladı. Günün sonunda tüylü dostları ile kıvrılıp uzanmayı seven tek o değil.

Pet MD’ye göre ABD’deki köpek sahiplerinin yüzde 79’u bunu yapıyor. Ancak bu davranış içimizi ısıtsa da bazı sıkıntılar da yaratıyor olabilir mi? Arkadaşlık ve pofudukluk dışında hayvan dostlarımız yatağa ne getiriyor olabilir?

Cevapların Peşinde

İşte bu, Inside Edition ekibinin cevabını aradığı soruydu. Bu cevabı bulabilmek için programın yapımcıları sunucu Lisa Guerrero’yu Leah’nın evine gönderdiler. Leah’nın üç köpeği Kevin, Sashi ve Charlie de işin içine dahil edildiler. Guerrero, Leah’nın her biri önemli bir rol üstlenen tüylü bebeklerinin hepsiyle pati sıkıştı.

Üç köpek bahçede, sokakta ve Leah’nın yatağında görüntülendiler ve burada sunucu, her birinin patisinden tıbbi bir pamuklu çubuk ile örnek aldı. Ardında bu örnekler köpeklerin o gün patileriyle neler topladıklarını görmek için bir laboratuvara gönderildiler. Guerrero Leah’ya laboratuvarda neler bulunabileceği hakkında bir fikri olup olmadığını sorduğunda Leah en ufak bir fikri bile olmadığını söyledi. Ancak sonuç hakkında endişelendiğini de itiraf etti.

İddiaları Doğrulama Çabası

Bir köpek sahibinin tüylü bebeklerini test etmek hiç adil ve kabul edilebilir değil. Ancak Inside Edition başka bir gönüllü daha bulmayı başardı. Leah’ya göre şehrin daha merkezinde yaşayan Shauna. Shauna iki tüylü bebeği ile şehrin sokaklarında yürürken görüntülendi.

iStockShauna’nın küçük bebekleri Scottie ve Angel sahipleri ile birlikte yatıyorlardı. Bu, onları test için ideal adaylar yaptı. Dahası, Insider Edition bu tatlı yavrular ile bir test daha gerçekleştirdi.

Ultraviyole Işık

Shauna’nın apartmanında ekip, köpeklerinin pati izlerini takip etmek içi floresan işaretleyici kullandılar. Ardından ışıkları kapattılar ve ultraviyole lambaları yere doğrulttular. Deneylerinin sonucu onları şaşırtmasa da kesinlikle aydınlatıcıydı.

Guerrero, ışıldayan kanıtı göstererek Shauna’ya “Köpeklerin apartmanın her noktasını dolaştılar. Arkandaki izlere bak, koltuğun her tarafındalar,” dedi. Apartmanın dört bir yanındaki pati izlerinin sayısı karşısında Shauna’nın nutku tutulmuştu.

Kirli Pati Testinin Laboratuvar Sonucu

Ardından beklenen an geldi. Guerrero köpeklerin laboratuvar testini elinde sıkı sıkı tutuyordu. Leah’nın tahmini doğruydu: sonuçlar pek iç açıcı değildi. Öyle ki köpeklerinin patilerinin laboratuvar sonuçları iki köpek sahibini de şok etmişti. Bu beş köpeğin günlük hayatlarında topladıkları mikrop sayısı inanılmazdı.

Churchill, bir Hussar’s Cavalry üyesi olarak zamanını yedi aylık bir yaz eğitim sezonu ile beş aylık uzun süreli izin arasında geçirdi. Hindistan’daki birliğine katılmadan önce 1895 yılında kişisel bir macera için Küba’ya gitti.

Şaşırtıcı Sonuçlar: Bakteriler, Parazitler, Mantarlar ve Daha Fazlası

Sırada Shauna’nın iki köpeği vardı. Şehir sakinlerinin test sonuçları da benzer sayıda mikrop gösterdi. Angel’ın patisi E. coli taşırken Scottie’de de yedi bakteri ve bir mantar vardı. Taşıdığı altı bakteriden biri E. coli bakterisiydi. Raporun sonuçları hem Leah’yı hem de Shauna’yı şok etmişti.

Inside Edition’ın rahatsız edici sonuçlarının ardından köpek sahipleri köpeklerinin taşıyor olabilecekleri hastalıklar hakkında bilinçli olmalılar. Zoonoz’lar hayvanlardan insanlara geçebilen bakteriler. Bakteriler, virüsler ve mantarların yanı sıra parazitler de onları türler arası taşıyabilirler.

İnsanlar İçin Tehlike Oluşturuyor

Evcil hayvanlar tenya ve kancalı kurt kapabilirler. Pirelerin yanı sıra bunlar da insan ve hayvanlarda sağlık sorunlarına neden olabilirler. Laym hastalığı gibi ölümcül sonuçları olabilen keneler de evcil hayvanlardan geçebilirler.

Kirli Köpek Patisi Testi ile ortaya çıkarılan zoonoz’ların miktarı ise daha da endişe verici. Tüylü beş dostumuzdan dördünde gıda zehirlenmesine neden olan bir bakteri olan E. coli çıktı. Shauma’nın köpeği Scottie’de zatürreye, idrar yolu enfeksiyonlarına ve hatta menenjite neden olabilen bir böcek keşfedildi; ayrıca antibiyotiğe dirençli bir bakteri olan MRSA’yı ve diğer Staphylococcus böceklerini de yayabiliyor.

Nasıl Bulaşıyorlar?

Bu hastalıkların çoğu evcil hayvanın salyası ile temasa geçilmesi yoluyla bulaşıyor. Başka bir bulaşma yolu da köpeklerin çoğunun patilerinde bulunan hayvan dışkısı. Tüm bunlar göz önüne alındığında, geceyi dört ayaklı dostumuzla birlikte geçirmek ne kadar riskli? Bir köpek sahibinin köpeğine insan yatağında yatması için izin vermesi güvenli mi?

Leah ve Shauna evcil hayvanları ile birlikte yatmaya devam etmeye karar verdiler. Ancak Shauna zoonoz’lardan korunmak için ekstra dikkatli olacağını söyledi. Inside Edition ekibi ve Guerrero’ya “Islak mendil kullanacağım ve belki de patilerini yıkayacağım. Ancak evet, benimle yatmaya devam edecekler. Bundan vaz geçemem,” dedi.

Uzmanlara Göre Evcil Hayvanlarınıza Sarılmayı Asıl Neden Bırakmanız Gerekiyor

Hayvanlar Da Bize Sevgi Gösterebilir

İşte veya okulda geçen yorucu bir günün ardından evinizin kapısından girmek ve köpeğinizin sizi heyecanla karşıladığını görmekten daha iyi bir his olabilir mi? Onlara sarılıp onları ne kadar sevip değer verdiğimizi göstermeye bayılmıyor muyuz? Ancak kulağa şaşırtıcı gelse de uzmanlar bunu yapmamamız konusunda bizleri uyarıyorlar.

iStockUzun bir günün ardından kapıdan girdiğinizde köpeğinizin ilgisinin sizde uyandırdığı duygulara değer biçilemez. Ancak onları sevdiğinizi onlara ne kadar göstermek isterseniz isteyin yapmayı bırakmamız gereken bir şey var. Bu hepimizin yaptığı bir şey ve şimdi uzmanlar, bunun köpeklerimize zarar veriyor olabileceğini söylüyorlar.

Köpeklere Sarılabilir Miyiz?

Evcil hayvanlarımıza sarılmak bu kadar büyük bir olay mı? Üzülerek söylüyoruz ki evet. Sadece ABD’deki köpek sayısını düşündüğümüzde bile bunu öğrenmesi ve neden önemli olduğunu bilmesi gereken ne kadar kişi olduğunu görebiliyoruz. 2017-2018 yılında yapılan National Pet Owners Survey’ye (Ulusal Evcil Hayvan Sahipleri Anketi) Amerika’daki evlerin %48’i köpek sahibi!

Bunun şaşırtıcı olduğunu düşünüyorsanız dahası da var! Ankete göre Y jenerasyonundan olan kişilerde köpek sahipliği diğer jenerasyona göre daha yaygın. Hatta köpeklerine önceki jenerasyonlara göre çok daha fazla para harcıyorlar. Eğer uzmanlar haklılarsa, evcil hayvanınızın yeni yatağına para harcamak onlara sarılmaktan daha mı iyi?

Yavru Köpekler Birer Bebekler

Köpek sahibi olan Y kuşağı üyelerinin neredeyse dörtte biri köpekleri için partiler düzenliyorlar. Eğer bunun abartı olduğunu düşünüyorsanız tatile çıkarken köpeğini de yanına alan birini görene kadar bekleyin. Bu size şaşırtıcı gelebilir ancak tüylü dostunuza beş yıldızlı bir hizmet sağlayacak köpek dostu oteller var.

Daha da fazlasını yapmak isteyen kişiler köpeklerini spaya bile götürüyorlar çünkü köpekler için özel spalar var! Köpekler burada rahatlamakla kalmayıp şırmartılacak ve çok iyi bakılacaklar. Belki köpekleriniz bunu sarılmalarınızdan daha çok sevecek.

Evcil Hayvanlarınıza Sarılmanın Sıkıntısı Ne?

Peki sarılmadaki sorun ne? Kulağa çok mantıksız geliyor. Sevdiğimiz birinin bize sarılması biz insanlar için harika bir şey. Pek çok köpek sahibi de sadık, ıslak burunlu arkadaşlarına sarılmanın günlerinin en güzel anı olduğu konusunda hemfikirler.

Ancak insanlarla hayvanların ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Tüylü dostunuzu “çocuğunuz” olarak görseniz bile onlara bir bebeğe davrandığımız gibi davranmamalıyız. Eğer hala ikna olmadıysanız ne hakkında konuştuğu konusunda biraz bilgisi olan birinden de bir duyalım.

Farklı Tepkiler

Kennel Club’dan Caroline Kisko’ya göre “Köpekler genelde ailenin bir üyesi olarak kabul edilirler. Ancak insan değiller ve bu nedenle sarılma gibi bazı etkileşimlere farklı tepkiler verebilirler.”

Claire Matthews da Kisko’ya katılıyor. Söylediğine göre “Sarılmak insanlar için normal bir sosyal selamlaşma olsa da köpekler için normal bir şey değil. Evcil hayvanınıza sarılırken bariz olmayan stres belirtilerini gözden kaçırabilirsiniz. Bu da negatif bir tepkiye neden olabilir… Önemli olan köpeğiniz rahatsız olduğunda bunu fark etmeniz.

Evcil Hayvanlarınızı Daha İyi Tanıyın

Evcil hayvanınızın sarılmaya verdiği tepki farklılık gösterebilir. Burada önemli olan köpeğinizin sarılmaktan nefret edip etmediği. Dr. Stanley Coren bunu anlamanıza yardımcı olabilir. Kendisi British Columbia Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve köpekgil davranışları uzmanı. Çalışmaları sırasında Coren, köpeklerin sahipleri kendilerine sarıldığında belirli stres belirtileri gösterdiklerini keşfetti.

Köpeklerin sarılındıkları 250 fotoğraf inceleyen profesör, tepkilerine bakarak bir sonuca vardı. Üzülerek söylüyoruz ki köpeklerin çoğu stres belirtileri gösteriyordu. Stres altındayken kulaklarını yatırmış veya geri çekmiş olabilirler. Gözlerinin beyazları da görünüyor olabilir. Köpekler bu durumda aşırı yalama veya esneme gibi davranışlar da gösterebiliyorlar.

Araştırma Sonuçları

Fotoğraftaki köpeklerin tamı tamına yüzde 81,6’sı bu stres belirtilerinden en az birini gösteriyordu. Diğer yandan fotoğrafların sadece %7,6’sındaki köpekler rahat duruyorlardı. Coren fotoğrafların geri kalan %10,8’i ile ilgili kesin bir şey söyleyemese de onların da hallerinden pek memnun olmadıklarını tahmin ediyoruz.

Köpeklerin sarılındıklarında stres belirtileri göstermelerine neden olan şey ne? Psychology Today için yazdığı bir yazıda Coren bunu şu şekilde açıklıyor “Köpekler teknik olarak koşucu hayvanlar. Yani hızlı bir şekilde koşmak için evrilmişler. Bu da stres veya tehlike anında köpeklerin ilk savunma hatlarının dişleri değil kaçma becerileri olduğu anlamına geliyor.” Köpeğiniz kollarınızdan kaçmayı hiç denedi mi? Artık bunun nedenini biliyorsunuz!

Neler Olabilir?

Köpeğinizin sarılmanızdan kaçmasını engellemek çok kötü bir fikir olabilir. Coren’e göre “Davranış uzmanları köpeklerin bunu yapmasını engelleyerek onları hareketsiz kılmanın stres seviyelerini arttırabileceğine inanıyor. Bir köpeğin stresi fazlasıyla yükselirse ısırabilir.”

Kucaklamalarımızı aile ve arkadaşlarımıza saklayabiliriz. Tüylü dostlarımıza onları sevdiğimizi ve onlara değer verdiğimizi göstermenin başka yolları da var. Profesöre göre “Evcil hayvanınıza olan sevginizi onları okşayarak, sözlerinizle ve belki bir ödül maması ile göstermek köpeğiniz açısından açıkça daha iyi.”

Sonuçlar Sadece “Gündelik Gözlem” ile Elde Edildi

Bunu bilmek gerçekten de hayal kırıklığı yaratıyor! Ne kadar sinir bozucu! Ama bir umut ışığı da var. Coren bu bulguların tamamen “gündelik gözlemlere” dayandığını ve araştırmasının meslektaş incelemesinden geçmediğini söylüyor. Yani diğer bilim insanları araştırmasında hata bulabilirler.

Coren’in köpek fotoğrafları internetten rastgele alındığından öncesindeki durum hakkında bilgisi olmadığı söylenebilir. Köpeklerin sarılmadan önce nasıl davrandıklarını bilemez. Oysa fotoğraflardaki köpekler sarılmadan önce bile stres belirtileri gösteriyor olabilirler.

Nereden Başlıyoruz?

Ancak hemen heveslenmeyin. Duke’s Canine Cognition Center’ın yöneticilerinden Evan MacLean’e göre Coren’in bulgularını yabana atmamak gerek. Washington Post ile röportajında bunun “Tam teşekküllü bir araştırmaya başlamak için harika bir nokta sağlayan ilginç bir ön veri” olduğunu söyledi.

“Peki şimdi köpeğime sarılabiliyor muyum yoksa sarılamıyor muyum? ” diye soruyor olabilirsiniz. Üzülerek söylüyoruz ki cevap büyük ihtimalle hayır. MacLean da bize katılıyor. “Köpeklere dokunmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. En azından geleneksel insan sarılması şeklinde. Bu özünde temel bir içgüdü. İnsan olmayan canlılardan örneğin şempanzeler de benzer sarılma davranışları gösteriyorlar ancak bu köpeklerin doğal olarak yaptığı bir şey değil.”

Sınırsız Sevgi

İyi haber şu ki köpeğinizle kıvrılıp uzanmaya devam edebilirsiniz. MacLean’a göre “Köpeklerinizle kollarınızı onların etrafına kısıtlayıcı bir şekilde dolamadan yakın temas kurabileceğiniz pek çok yol var.” Köpeklerinizi okşayabilirsiniz ancak kucaklaşmalardan kaçının.

Peki ama sarılmak yasaksa köpeğinizle aynı yatakta uyumak ne olacak? Uzmanlar köpeğiniz yorganın altında kıvrılıp yattığında neler olduğu konusunda biraz daha bilimsel kanıtlar sunmaya karar verdiler ve köpeğinizin patileri hakkındaki bulguları iki kere düşünmenize neden olacak.

Köpeğimin Yatağımda Uyumasına İzin Vermeli Miyim?

Araştırmacılar, üç köpeğinin her gece yatağında uyumasının ne gibi etkileri olabileceğini gözlemlemek için Amerikalı bir kadının evine gittiler. Köpeklerinin tatlı bakışlarına nasıl hayır deyip yatağa gelmelerini reddedebilirdi? Televizyon ekibinin deneylerinin korkunç sonuçlarının ardından hayır demek biraz kolaylaşmış olabilir. Test sonuçlarının büyük sağlıksal sonuçları vardı.

19 yaşındaki Leah üç aktif köpek annesi. Dahası, Kevin adındaki retriever ve Sashie ile Charlie adlarındaki poodle köpeklerini çok seviyor. O kadar ki genç kadın ve tüylü dostları birbirlerinden neredeyse hiç ayrılmıyorlar. Köpeklerinin hemen her gece kendi yatağında uyumalarına da izin veriyor.

Köpek Sahipleri Suçlu Bulundu

CBS’e bağlı Inside Edition dergisi kendisine tüylü dostlarını sorduğunda Leah durumu açıkladı. Günün sonunda tüylü dostları ile kıvrılıp uzanmayı seven tek o değil.

Pet MD’ye göre ABD’deki köpek sahiplerinin yüzde 79’u bunu yapıyor. Ancak bu davranış içimizi ısıtsa da bazı sıkıntılar da yaratıyor olabilir mi? Arkadaşlık ve pofudukluk dışında hayvan dostlarımız yatağa ne getiriyor olabilir?

Cevapların Peşinde

İşte bu, Inside Edition ekibinin cevabını aradığı soruydu. Bu cevabı bulabilmek için programın yapımcıları sunucu Lisa Guerrero’yu Leah’nın evine gönderdiler. Leah’nın üç köpeği Kevin, Sashi ve Charlie de işin içine dahil edildiler. Guerrero, Leah’nın her biri önemli bir rol üstlenen tüylü bebeklerinin hepsiyle pati sıkıştı.

Üç köpek bahçede, sokakta ve Leah’nın yatağında görüntülendiler ve burada sunucu, her birinin patisinden tıbbi bir pamuklu çubuk ile örnek aldı. Ardında bu örnekler köpeklerin o gün patileriyle neler topladıklarını görmek için bir laboratuvara gönderildiler. Guerrero Leah’ya laboratuvarda neler bulunabileceği hakkında bir fikri olup olmadığını sorduğunda Leah en ufak bir fikri bile olmadığını söyledi. Ancak sonuç hakkında endişelendiğini de itiraf etti.

İddiaları Doğrulama Çabası

Bir köpek sahibinin tüylü bebeklerini test etmek hiç adil ve kabul edilebilir değil. Ancak Inside Edition başka bir gönüllü daha bulmayı başardı. Leah’ya göre şehrin daha merkezinde yaşayan Shauna. Shauna iki tüylü bebeği ile şehrin sokaklarında yürürken görüntülendi.

iStockShauna’nın küçük bebekleri Scottie ve Angel sahipleri ile birlikte yatıyorlardı. Bu, onları test için ideal adaylar yaptı. Dahası, Insider Edition bu tatlı yavrular ile bir test daha gerçekleştirdi.

Ultraviyole Işık

Shauna’nın apartmanında ekip, köpeklerinin pati izlerini takip etmek içi floresan işaretleyici kullandılar. Ardından ışıkları kapattılar ve ultraviyole lambaları yere doğrulttular. Deneylerinin sonucu onları şaşırtmasa da kesinlikle aydınlatıcıydı.

Guerrero, ışıldayan kanıtı göstererek Shauna’ya “Köpeklerin apartmanın her noktasını dolaştılar. Arkandaki izlere bak, koltuğun her tarafındalar,” dedi. Apartmanın dört bir yanındaki pati izlerinin sayısı karşısında Shauna’nın nutku tutulmuştu.

Kirli Pati Testinin Laboratuvar Sonucu

Ardından beklenen an geldi. Guerrero köpeklerin laboratuvar testini elinde sıkı sıkı tutuyordu. Leah’nın tahmini doğruydu: sonuçlar pek iç açıcı değildi. Öyle ki köpeklerinin patilerinin laboratuvar sonuçları iki köpek sahibini de şok etmişti. Bu beş köpeğin günlük hayatlarında topladıkları mikrop sayısı inanılmazdı.

Churchill, bir Hussar’s Cavalry üyesi olarak zamanını yedi aylık bir yaz eğitim sezonu ile beş aylık uzun süreli izin arasında geçirdi. Hindistan’daki birliğine katılmadan önce 1895 yılında kişisel bir macera için Küba’ya gitti.

Şaşırtıcı Sonuçlar: Bakteriler, Parazitler, Mantarlar ve Daha Fazlası

Sırada Shauna’nın iki köpeği vardı. Şehir sakinlerinin test sonuçları da benzer sayıda mikrop gösterdi. Angel’ın patisi E. coli taşırken Scottie’de de yedi bakteri ve bir mantar vardı. Taşıdığı altı bakteriden biri E. coli bakterisiydi. Raporun sonuçları hem Leah’yı hem de Shauna’yı şok etmişti.

Inside Edition’ın rahatsız edici sonuçlarının ardından köpek sahipleri köpeklerinin taşıyor olabilecekleri hastalıklar hakkında bilinçli olmalılar. Zoonoz’lar hayvanlardan insanlara geçebilen bakteriler. Bakteriler, virüsler ve mantarların yanı sıra parazitler de onları türler arası taşıyabilirler.

İnsanlar İçin Tehlike Oluşturuyor

Evcil hayvanlar tenya ve kancalı kurt kapabilirler. Pirelerin yanı sıra bunlar da insan ve hayvanlarda sağlık sorunlarına neden olabilirler. Laym hastalığı gibi ölümcül sonuçları olabilen keneler de evcil hayvanlardan geçebilirler.

Kirli Köpek Patisi Testi ile ortaya çıkarılan zoonoz’ların miktarı ise daha da endişe verici. Tüylü beş dostumuzdan dördünde gıda zehirlenmesine neden olan bir bakteri olan E. coli çıktı. Shauma’nın köpeği Scottie’de zatürreye, idrar yolu enfeksiyonlarına ve hatta menenjite neden olabilen bir böcek keşfedildi; ayrıca antibiyotiğe dirençli bir bakteri olan MRSA’yı ve diğer Staphylococcus böceklerini de yayabiliyor.

Nasıl Bulaşıyorlar?

Bu hastalıkların çoğu evcil hayvanın salyası ile temasa geçilmesi yoluyla bulaşıyor. Başka bir bulaşma yolu da köpeklerin çoğunun patilerinde bulunan hayvan dışkısı. Tüm bunlar göz önüne alındığında, geceyi dört ayaklı dostumuzla birlikte geçirmek ne kadar riskli? Bir köpek sahibinin köpeğine insan yatağında yatması için izin vermesi güvenli mi?

Leah ve Shauna evcil hayvanları ile birlikte yatmaya devam etmeye karar verdiler. Ancak Shauna zoonoz’lardan korunmak için ekstra dikkatli olacağını söyledi. Inside Edition ekibi ve Guerrero’ya “Islak mendil kullanacağım ve belki de patilerini yıkayacağım. Ancak evet, benimle yatmaya devam edecekler. Bundan vaz geçemem,” dedi.

Bu Kadın, Polisler Onu Almaya Geldiğinde Görgü Kurallarına Dair Bir Şeyler Öğrendi

Hayat Değiştiren Tren Yolculuğu

O gün işten çıktıktan sonrası Jessica Huit için beklenmedik bir gündü. İşten çıktığı diğer her gün gibi geçeceğini düşünüyordu, küçük bir yemek molası verecek veya direkt olarak ilk trenle eve geçip rahatlayacaktı.

Samson Katt/Pexels

Ancak bu gün onun için olaylı bir gün oldu. O kadar uzun bir gün geçirmişti ki tek istediği evde rahatlayabilmekti. Bu yüzden direkt olarak tren istasyonuna gitti. Bu yolculuğu hayat değiştirici olacaktı – onun için değil, trende tanışmak üzere olduğu kadın için.

Görgü Kuralları Bizi Biz Yapar

Kendi aracınızı da kullansanız, toplu taşımayı da kullansanız yazılı olmayan bazı kurallara uymanız gerekir. Bunlar hem sizin hem de diğer kişilerin iyiliği içindir. Bu nedenle onlara uyduğunuzda sıkıntısız bir yolculuk geçirebilmelisiniz.

Vlad Fonsark/Pexels

Toplu taşıma kullanmak ayrı bir şeydir. Eğer bir aracınız yoksa veya işe daha hızlı gitmek için toplu taşıma kullanmayı tercih ediyorsanız haklarınızın sınır ve limitleri olduğunu anlamalısınız. Sonuçta burada toplu taşımadan bahsediyoruz.

İş Çıkış Saati

Jessica işte uzun bir günü arkada bırakmıştı ve tek istediği evine gidip rahatlamaktı. Bu nedenle işten çıkar çıkmaz tren istasyonuna gitti ve trenini beklemeye başladı. Bilmediği şey hayatını değiştirecek bir şeye tanık olacağıydı.

Chi Hou Ong/Pexels

Tren istasyonuna gittiğinde iş çıkış saatiydi. Eve gitmek için sabırsızlanıyordu. New York’un ne kadar kalabalık olduğunun farkında olsa da tanımadığı insanlarla daracık bir vagona kısılmaktan nefret ediyordu.

Rahatsız Yolculuk

Uzun yolculuklar yapmak zorunda olan biriyseniz işe gidiş ve iş çıkış saatlerinden insanlarla omuz omuza gitmeye ve onların sizi itip kakmasına katlanmalısınız. Çoğu zaman işler o kadar kötü bir hal alır ki yanınızdaki kişi ile aynı nefesi paylaşacak hale gelirsiniz.

Uriel Mont/Pexels

Ve bazen rahat edebileceğiniz bir koltuk bulmak neredeyse imkansızdır. Ne kadar eşyanız olursa olsun görgü kuralları sadece tek bir koltuk işgal etmenizi gerktirir. Bu nedenle seyahat ediyorsanız ve çok sayıda bagajınızla treni kullanacaksanız koltuğunuzun altındaki alanı ve başınızın üzerindeki rafları kullanabilirsiniz.

Koltuk Arayışı

Jessica o kadar yorgundu ki neredeyse koltuk aramak için hareket edecek enerjisi kalmamıştı. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolu vardı. Bu nedenle dinlenebileceği bir yer arıyordu. Vagonlara binmeye devam eden insan kalabalığı da bu arayışına hiç yardımcı olmuyordu.

NJ.com/YouTube

Vagonlar arasında ilerlemeye başladı. İnsanların arasından geçiyor, şansının yaver gitmesini ve bir koltuk bulmayı bekliyordu. Son vagona geldiğinde genç bir kadının yanında bir yer buldu. Etrafına bakarak bu koltuğu neden kimsenin kapmadığını anlamaya çalıştı. Genç kadının yanında çantası duruyordu. Jessica yanına gitti.

Takmadı

Yanına gittiği kadın bir şapka ve kulaklık takıyor, pür dikkat telefonuna bakıyordu. “Buraya oturabilir miyim,” diye sordu Jessica yanındaki boş koltuğu göstererek. Yandaki adam Jessica’ya ve kadına baktı.

NJ.com/YouTube

Kadın Louis Vuitton çantasını yanına koymuştu. Neredeyse iki koltuk kaplıyor, diğer yolcuların kendisinden uzaklaşmasına neden oluyordu. Çantasını sıkı sıkı tutmuştu, böylece kimse ona dokunmaya cesaret edemiyordu. Kadın kılını bile kıpırdatmadı. Jessica’ya bakıp onu duyduğunu bile belli etmedi.

Umurunda Değildi

Jessica kadının kendisine cevap vermesini bekledi. Kadın telefonuna etrafını, bilerek görmezden geldiği Jessica’yı bile umursamayacak kadar çok odaklanmıştı. Bu uzun bir yolculuk olacak diye düşündü Jessica.

NJ.com/YouTube

Kadın Jessica’nın farkında değilmiş gibi yapıyordu. Telefonuna bir şeyler yazıyor ve müziğini dinliyordu. Bu noktada tren durmuştu ve daha da fazla kişi biniyordu. Jessica güvenliğin vagona girdiğini ve birini veya bir şeyi ararmışçasına etrafa baktığını fark etti.

Polis Desteği

İnsanlar NJ Tren polislerinin geldiğini görünce rahatladılar. Jessica bunu fark etti. Birden bire kadına bunu soran ve kadın tarafından reddedilen, terslenen veya görmezden gelinen ilk kişi olmadığını anladı.

Sunyu Kim/Pexels

Polislerin aradığı kişinin kim olduğunu biliyordu. Jessica bir adım geri gitti ve olanları izlemeye başladı. Polis yanından geçerek kadına gitti. Polis bu şekilde vagona geldiyse birileri kadını şikeyet etmiş olmalıydı.

Eşyalarıma Elleme

Bir polis kadının önünde durdu ve eşyalarıyla kendisini işaret etti. Ardından diğer insanların da oturabilmesi için çantasını başının üzerindeki rafa koymasını söyledi. Vagondaki insanlar neler olacağını merakla izliyorlardı ancak böylesine bir tepki vermesini beklemiyorlardı.

NJ.com/YouTube

Kadın polisin eline vurarak çantadan uzaklaştırdı ve bağırdı “Çek ellerini eşyalarımın üzerinden!” İnsanlar gözlerine inanamıyorlardı. Jessica da şaşkınlıkla bakakalmıştı. Tahminlerinde haklıydı ve polislerin kadını trenden indirmesi gerektiğini biliyordu.

Sorunlu Yolcu

Görevli çantaya elini uzatmıştı çünkü sadece kadına çantasını rafa koymada yardım etmek istemişti. Kadın polise tekrar bağırdı, kulaklıklarını çıkardı ve şapkasının altından bakarak polise çantasına elini sürmemesini söyledi.

NJ.com/YouTube

Jessica ve diğer yolcular bu davranış karşısında dehşete düşmüşlerdi. Sonuçta polis bir yetkiliydi ve bu yetkiye saygı gösterilmesi gerekiyordu. Polis sadece kadına ve yolculara yardımcı olmaya çalışıyordu. Polis kadına kibarca “Buraya birini oturtabilir miyiz?” diye sordu. Kadın bunun üzerine “Hayır. Yanıma kimsenin oturmasını istemiyorum. Başka boş yerler var!” diye cevap verdi.

Gecikme Nedeni

Herkes kadının polisi dinlemeyi reddetmesi karşısında şok olmuştu. Kenardan olaya karışıp laf atmaya başlayanlar vardı. Jessica bu işin o kadar da kolay çözülemeyeceğini anlamıştı.

NJ.com/YouTube

Herkese bu kadından gına gelmişti. Louis Vuitton çantasının yanında oturan adam artık dayanamadı. Sözünü keserek “Tren zaten gecikti. Herkesin durmasına neden oluyorsun.” dedi. Bunu söylediği anda kadın ona pis bir bakış attı.

Sinirli Kalabalık

Tartışma giderek büyüyordu. Vagondaki yolcular kadından bıkmışlardı. Kadın polise “Başka bir dolu boş yer var!” diye bağırdığında yolcular da “Hayır yok! Bir tek ayakta yer kaldı!” diye geri bağırdılar.

NJ.com/YouTube

Herkes kadının inadı ve bencilliğinden bıkmıştı. Polis de kadının koltuğu boşaltmayı reddettiği her an sabrını biraz daha kaybediyordu. Sinirli bir ses tonuyla “Hanımefendi, çantanızı kaldırın yoksa sizi trenden indirmek zorunda kalacağım,” dedi.

Sonuçlar

Jessica vagondaki insanların sabrının da en az polis kadar tükendiğini hissedebiliyordu. Kadının trene binmeden önce bile böyle davrandığı belliydi.

NJ.com/YouTube

Vagonun arka tarafından biri kalabalığın içinden “Onu indirirseniz bir yer daha boşalır,” diye bağırdı. Kolay olacağını düşündüğü indirme karmaşık ve sinir bozucu oldu.

Hakaretler Havada Uçuştu

Kadın davranışı karşısında sinirlenen yolcuları bilerek daha da sinirlendiriyor gibiydi. Bir kadına “Engelli değilsin, hamile değilsin. Bit sevmem. Kokunu çekemem. İğrençsin,” dedi

NJ.com/YouTube

Diğer yolcular dona kalmışlardı. Jessica duyduğu şeylerin bu kadının ağzından çıktığına inanamıyordu. Neden bu kadın gibi insanlar olduğunu ve kadının neden toplu taşıma kullandığını merak etti.

Kişisel Alan

Polis çantasını çekmesi yoksa trenden indirileceği konusunda kadını ısrarla uyarmaya devam etti. Kadın durumun ciddiyetini anlamamış gibiydi. Yaptığı şeyin neden yanlış olduğunu ve etraftaki kişilerin neden sinirlendiğini anlamıyordu.

NJ.com/YouTube

“Bu benim kişisel alanım!” diye bağırdı polise. Yolculardan biri anında geri bağırdı “Hayır değil!” Endişe verici bir diğer şey de polisin sabrının giderek tükenmesiydi. Kadın konuşmaya devam etti “90 kilo da olsam 50 kilo da 300 kilo da umrumda değil! Bu benim kişisel alanım!”

Zorla Çıkartıldı

NJ Tren polisinin sabrı taşmıştı. Kadından da şımarıklıklarından da bıkmıştı. Sorunlu bir yolcu için yardım çağırdı. Yardım geldiğinde bağırdı “Trenden inmesini istiyorum. İndirin onu trenden.”

NJ.com/YouTube

Kadın polisin bunu yapmasını beklemiyordu. Trenden indirileceğini anladığındaki şoku ve dehşeti yüzünden okunabiliyordu. “Kişisel alanını mı istiyordun? Dışarıda alabilirsin!” Ardından diğer polislere içeri gelmelerini ve kadını almalarını işaret etti.

Utanç Yürüyüşü

Kadın zorla trenden indirilmesi karşısında alınmıştı. İnsanlar sabırsızlanmaya başlamışlardı. Olayın bir an önce sona ermesini istiyorlardı. Tren bu olay yüzünden 25 dakika gecikmişti bile.

NJ.com/YouTube

Kadın, öfkeli yolcular ve sinirli polisler ile çevrelenmiş olmasına rağmen tereddüt ediyordu. Ancak polislerin ciddi olduklarını anlayınca kafasını salladı, çantasını aldı ve arkasında polislerle birlikte isteksiz bir şekilde trenden indi.

İnternette Yayıldı

Kadın şikayet etmekle ve bağırıp çağırmakla meşgul olduğundan tüm olan bitenin vagondaki yolculardan biri tarafından videoya çekildiğinin farkında değildi. Thaedra Frangos olanları videoya çekmiş ve bunu YouTube’a yüklemişti.

Pixabay

Video yayımlanır yayımlanmaz insanlar videonun yorum kısmına doluştular ve inatçı, şımarık kadına karşı öfkelerini yorumlara yazdılar. NJ Transit de Thaedra’ya ulaşarak videonun haklarını satın aldı ve kendi YouTube sayfasında paylaştı.

Yorum Kısmı Çıldırdı

Günler geçtikçe kadın ve polis arasında geçen olaylar daha da fazla kişi tarafından izleniyordu. Böylesine kaba bir genç kadının toplu taşımada bu denli şımarıkça ve kaba davranması herkesi sinirlendirmişti.

NJ.com/YouTube

“Birinin videoya çekmesine sevindim. Bu video sayesinde kötü davranışları uzun bir süre peşini bırakmayacak. Kibar olmak o kadar da zor bir şey değil.” diye yazdı bir YouTube kullancısı. Yorum yapan başka bir kişi de çok önemli bir noktaya parmak bastı “Engelli değilsin demiş… engelleri görünmeyen pek çok insan var! Ne kadar da iğrenç bir kadın.”

Konuştular

Böylesine basit bir sorunun sadece iki taraflı olduğunu düşünüyor olsak da durum böyle değil. Olay bir NJ Transit treninde gerçekleştiğinden böylesine önemli bir konuda açıklama yapmak şirketin sorumluluğu. Özellikle de çalışanlarından biri olaya dahil olduğundan.

NJ Transit

Bir röportaj sırasında NJ Transit yetkilisi “Müşterilerimizi çantalarını kucaklarına veya üst raflara koyarak koltukları müsait bırakmaları ve tren görevlilerinin talimatlarına uymaları konusunda uyarıyoruz,” dedi. Thaedra da yolcuların NJ Transit ile bir sıkıntıları olmadığını, kadına sinirli olduklarını bir kez daha dile getirdi.

Her Şey İyi Bir Şekilde Sonuçlandı

Sonunda Jessica koltuğa oturmayı başardı ve kadın da trenden indirildi. Görevli de hali hazırda 30 dakika geciken trene gitmesi için izin verdi. Stresli bir deneyim olsa da Jessica hiç tanımadığı birinin boşalmış koltuğu kendisine vermesi karşısında duygulanmıştı.

Rishiraj Parmar/Pexels

New York Şehri adeta her şeyin çok hızlı ilerlediği betondan bir orman olduğundan bu tarz olaylar özellikle otobüs ve trenlerde sık sık yaşanıyor. “New York gibi büyük bir şehirde yaşamanın bedeli bu. Nereye baksak pozitif ve negatif davranışlar görüyoruz. Bizi insan yapan da bu değil mi? Yanlış bir şeyi görmek ve işleri düzeltmek.

Bu Kadın, Polisler Onu Almaya Geldiğinde Görgü Kurallarına Dair Bir Şeyler Öğrendi

Hayat Değiştiren Tren Yolculuğu

O gün işten çıktıktan sonrası Jessica Huit için beklenmedik bir gündü. İşten çıktığı diğer her gün gibi geçeceğini düşünüyordu, küçük bir yemek molası verecek veya direkt olarak ilk trenle eve geçip rahatlayacaktı.

Samson Katt/Pexels

Ancak bu gün onun için olaylı bir gün oldu. O kadar uzun bir gün geçirmişti ki tek istediği evde rahatlayabilmekti. Bu yüzden direkt olarak tren istasyonuna gitti. Bu yolculuğu hayat değiştirici olacaktı – onun için değil, trende tanışmak üzere olduğu kadın için.

Görgü Kuralları Bizi Biz Yapar

Kendi aracınızı da kullansanız, toplu taşımayı da kullansanız yazılı olmayan bazı kurallara uymanız gerekir. Bunlar hem sizin hem de diğer kişilerin iyiliği içindir. Bu nedenle onlara uyduğunuzda sıkıntısız bir yolculuk geçirebilmelisiniz.

Vlad Fonsark/Pexels

Toplu taşıma kullanmak ayrı bir şeydir. Eğer bir aracınız yoksa veya işe daha hızlı gitmek için toplu taşıma kullanmayı tercih ediyorsanız haklarınızın sınır ve limitleri olduğunu anlamalısınız. Sonuçta burada toplu taşımadan bahsediyoruz.

İş Çıkış Saati

Jessica işte uzun bir günü arkada bırakmıştı ve tek istediği evine gidip rahatlamaktı. Bu nedenle işten çıkar çıkmaz tren istasyonuna gitti ve trenini beklemeye başladı. Bilmediği şey hayatını değiştirecek bir şeye tanık olacağıydı.

Chi Hou Ong/Pexels

Tren istasyonuna gittiğinde iş çıkış saatiydi. Eve gitmek için sabırsızlanıyordu. New York’un ne kadar kalabalık olduğunun farkında olsa da tanımadığı insanlarla daracık bir vagona kısılmaktan nefret ediyordu.

Rahatsız Yolculuk

Uzun yolculuklar yapmak zorunda olan biriyseniz işe gidiş ve iş çıkış saatlerinden insanlarla omuz omuza gitmeye ve onların sizi itip kakmasına katlanmalısınız. Çoğu zaman işler o kadar kötü bir hal alır ki yanınızdaki kişi ile aynı nefesi paylaşacak hale gelirsiniz.

Uriel Mont/Pexels

Ve bazen rahat edebileceğiniz bir koltuk bulmak neredeyse imkansızdır. Ne kadar eşyanız olursa olsun görgü kuralları sadece tek bir koltuk işgal etmenizi gerktirir. Bu nedenle seyahat ediyorsanız ve çok sayıda bagajınızla treni kullanacaksanız koltuğunuzun altındaki alanı ve başınızın üzerindeki rafları kullanabilirsiniz.

Koltuk Arayışı

Jessica o kadar yorgundu ki neredeyse koltuk aramak için hareket edecek enerjisi kalmamıştı. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolu vardı. Bu nedenle dinlenebileceği bir yer arıyordu. Vagonlara binmeye devam eden insan kalabalığı da bu arayışına hiç yardımcı olmuyordu.

NJ.com/YouTube

Vagonlar arasında ilerlemeye başladı. İnsanların arasından geçiyor, şansının yaver gitmesini ve bir koltuk bulmayı bekliyordu. Son vagona geldiğinde genç bir kadının yanında bir yer buldu. Etrafına bakarak bu koltuğu neden kimsenin kapmadığını anlamaya çalıştı. Genç kadının yanında çantası duruyordu. Jessica yanına gitti.

Takmadı

Yanına gittiği kadın bir şapka ve kulaklık takıyor, pür dikkat telefonuna bakıyordu. “Buraya oturabilir miyim,” diye sordu Jessica yanındaki boş koltuğu göstererek. Yandaki adam Jessica’ya ve kadına baktı.

NJ.com/YouTube

Kadın Louis Vuitton çantasını yanına koymuştu. Neredeyse iki koltuk kaplıyor, diğer yolcuların kendisinden uzaklaşmasına neden oluyordu. Çantasını sıkı sıkı tutmuştu, böylece kimse ona dokunmaya cesaret edemiyordu. Kadın kılını bile kıpırdatmadı. Jessica’ya bakıp onu duyduğunu bile belli etmedi.

Umurunda Değildi

Jessica kadının kendisine cevap vermesini bekledi. Kadın telefonuna etrafını, bilerek görmezden geldiği Jessica’yı bile umursamayacak kadar çok odaklanmıştı. Bu uzun bir yolculuk olacak diye düşündü Jessica.

NJ.com/YouTube

Kadın Jessica’nın farkında değilmiş gibi yapıyordu. Telefonuna bir şeyler yazıyor ve müziğini dinliyordu. Bu noktada tren durmuştu ve daha da fazla kişi biniyordu. Jessica güvenliğin vagona girdiğini ve birini veya bir şeyi ararmışçasına etrafa baktığını fark etti.

Polis Desteği

İnsanlar NJ Tren polislerinin geldiğini görünce rahatladılar. Jessica bunu fark etti. Birden bire kadına bunu soran ve kadın tarafından reddedilen, terslenen veya görmezden gelinen ilk kişi olmadığını anladı.

Sunyu Kim/Pexels

Polislerin aradığı kişinin kim olduğunu biliyordu. Jessica bir adım geri gitti ve olanları izlemeye başladı. Polis yanından geçerek kadına gitti. Polis bu şekilde vagona geldiyse birileri kadını şikeyet etmiş olmalıydı.

Eşyalarıma Elleme

Bir polis kadının önünde durdu ve eşyalarıyla kendisini işaret etti. Ardından diğer insanların da oturabilmesi için çantasını başının üzerindeki rafa koymasını söyledi. Vagondaki insanlar neler olacağını merakla izliyorlardı ancak böylesine bir tepki vermesini beklemiyorlardı.

NJ.com/YouTube

Kadın polisin eline vurarak çantadan uzaklaştırdı ve bağırdı “Çek ellerini eşyalarımın üzerinden!” İnsanlar gözlerine inanamıyorlardı. Jessica da şaşkınlıkla bakakalmıştı. Tahminlerinde haklıydı ve polislerin kadını trenden indirmesi gerektiğini biliyordu.

Sorunlu Yolcu

Görevli çantaya elini uzatmıştı çünkü sadece kadına çantasını rafa koymada yardım etmek istemişti. Kadın polise tekrar bağırdı, kulaklıklarını çıkardı ve şapkasının altından bakarak polise çantasına elini sürmemesini söyledi.

NJ.com/YouTube

Jessica ve diğer yolcular bu davranış karşısında dehşete düşmüşlerdi. Sonuçta polis bir yetkiliydi ve bu yetkiye saygı gösterilmesi gerekiyordu. Polis sadece kadına ve yolculara yardımcı olmaya çalışıyordu. Polis kadına kibarca “Buraya birini oturtabilir miyiz?” diye sordu. Kadın bunun üzerine “Hayır. Yanıma kimsenin oturmasını istemiyorum. Başka boş yerler var!” diye cevap verdi.

Gecikme Nedeni

Herkes kadının polisi dinlemeyi reddetmesi karşısında şok olmuştu. Kenardan olaya karışıp laf atmaya başlayanlar vardı. Jessica bu işin o kadar da kolay çözülemeyeceğini anlamıştı.

NJ.com/YouTube

Herkese bu kadından gına gelmişti. Louis Vuitton çantasının yanında oturan adam artık dayanamadı. Sözünü keserek “Tren zaten gecikti. Herkesin durmasına neden oluyorsun.” dedi. Bunu söylediği anda kadın ona pis bir bakış attı.

Sinirli Kalabalık

Tartışma giderek büyüyordu. Vagondaki yolcular kadından bıkmışlardı. Kadın polise “Başka bir dolu boş yer var!” diye bağırdığında yolcular da “Hayır yok! Bir tek ayakta yer kaldı!” diye geri bağırdılar.

NJ.com/YouTube

Herkes kadının inadı ve bencilliğinden bıkmıştı. Polis de kadının koltuğu boşaltmayı reddettiği her an sabrını biraz daha kaybediyordu. Sinirli bir ses tonuyla “Hanımefendi, çantanızı kaldırın yoksa sizi trenden indirmek zorunda kalacağım,” dedi.

Sonuçlar

Jessica vagondaki insanların sabrının da en az polis kadar tükendiğini hissedebiliyordu. Kadının trene binmeden önce bile böyle davrandığı belliydi.

NJ.com/YouTube

Vagonun arka tarafından biri kalabalığın içinden “Onu indirirseniz bir yer daha boşalır,” diye bağırdı. Kolay olacağını düşündüğü indirme karmaşık ve sinir bozucu oldu.

Hakaretler Havada Uçuştu

Kadın davranışı karşısında sinirlenen yolcuları bilerek daha da sinirlendiriyor gibiydi. Bir kadına “Engelli değilsin, hamile değilsin. Bit sevmem. Kokunu çekemem. İğrençsin,” dedi

NJ.com/YouTube

Diğer yolcular dona kalmışlardı. Jessica duyduğu şeylerin bu kadının ağzından çıktığına inanamıyordu. Neden bu kadın gibi insanlar olduğunu ve kadının neden toplu taşıma kullandığını merak etti.

Kişisel Alan

Polis çantasını çekmesi yoksa trenden indirileceği konusunda kadını ısrarla uyarmaya devam etti. Kadın durumun ciddiyetini anlamamış gibiydi. Yaptığı şeyin neden yanlış olduğunu ve etraftaki kişilerin neden sinirlendiğini anlamıyordu.

NJ.com/YouTube

“Bu benim kişisel alanım!” diye bağırdı polise. Yolculardan biri anında geri bağırdı “Hayır değil!” Endişe verici bir diğer şey de polisin sabrının giderek tükenmesiydi. Kadın konuşmaya devam etti “90 kilo da olsam 50 kilo da 300 kilo da umrumda değil! Bu benim kişisel alanım!”

Zorla Çıkartıldı

NJ Tren polisinin sabrı taşmıştı. Kadından da şımarıklıklarından da bıkmıştı. Sorunlu bir yolcu için yardım çağırdı. Yardım geldiğinde bağırdı “Trenden inmesini istiyorum. İndirin onu trenden.”

NJ.com/YouTube

Kadın polisin bunu yapmasını beklemiyordu. Trenden indirileceğini anladığındaki şoku ve dehşeti yüzünden okunabiliyordu. “Kişisel alanını mı istiyordun? Dışarıda alabilirsin!” Ardından diğer polislere içeri gelmelerini ve kadını almalarını işaret etti.

Utanç Yürüyüşü

Kadın zorla trenden indirilmesi karşısında alınmıştı. İnsanlar sabırsızlanmaya başlamışlardı. Olayın bir an önce sona ermesini istiyorlardı. Tren bu olay yüzünden 25 dakika gecikmişti bile.

NJ.com/YouTube

Kadın, öfkeli yolcular ve sinirli polisler ile çevrelenmiş olmasına rağmen tereddüt ediyordu. Ancak polislerin ciddi olduklarını anlayınca kafasını salladı, çantasını aldı ve arkasında polislerle birlikte isteksiz bir şekilde trenden indi.

İnternette Yayıldı

Kadın şikayet etmekle ve bağırıp çağırmakla meşgul olduğundan tüm olan bitenin vagondaki yolculardan biri tarafından videoya çekildiğinin farkında değildi. Thaedra Frangos olanları videoya çekmiş ve bunu YouTube’a yüklemişti.

Pixabay

Video yayımlanır yayımlanmaz insanlar videonun yorum kısmına doluştular ve inatçı, şımarık kadına karşı öfkelerini yorumlara yazdılar. NJ Transit de Thaedra’ya ulaşarak videonun haklarını satın aldı ve kendi YouTube sayfasında paylaştı.

Yorum Kısmı Çıldırdı

Günler geçtikçe kadın ve polis arasında geçen olaylar daha da fazla kişi tarafından izleniyordu. Böylesine kaba bir genç kadının toplu taşımada bu denli şımarıkça ve kaba davranması herkesi sinirlendirmişti.

NJ.com/YouTube

“Birinin videoya çekmesine sevindim. Bu video sayesinde kötü davranışları uzun bir süre peşini bırakmayacak. Kibar olmak o kadar da zor bir şey değil.” diye yazdı bir YouTube kullancısı. Yorum yapan başka bir kişi de çok önemli bir noktaya parmak bastı “Engelli değilsin demiş… engelleri görünmeyen pek çok insan var! Ne kadar da iğrenç bir kadın.”

Konuştular

Böylesine basit bir sorunun sadece iki taraflı olduğunu düşünüyor olsak da durum böyle değil. Olay bir NJ Transit treninde gerçekleştiğinden böylesine önemli bir konuda açıklama yapmak şirketin sorumluluğu. Özellikle de çalışanlarından biri olaya dahil olduğundan.

NJ Transit

Bir röportaj sırasında NJ Transit yetkilisi “Müşterilerimizi çantalarını kucaklarına veya üst raflara koyarak koltukları müsait bırakmaları ve tren görevlilerinin talimatlarına uymaları konusunda uyarıyoruz,” dedi. Thaedra da yolcuların NJ Transit ile bir sıkıntıları olmadığını, kadına sinirli olduklarını bir kez daha dile getirdi.

Her Şey İyi Bir Şekilde Sonuçlandı

Sonunda Jessica koltuğa oturmayı başardı ve kadın da trenden indirildi. Görevli de hali hazırda 30 dakika geciken trene gitmesi için izin verdi. Stresli bir deneyim olsa da Jessica hiç tanımadığı birinin boşalmış koltuğu kendisine vermesi karşısında duygulanmıştı.

Rishiraj Parmar/Pexels

New York Şehri adeta her şeyin çok hızlı ilerlediği betondan bir orman olduğundan bu tarz olaylar özellikle otobüs ve trenlerde sık sık yaşanıyor. “New York gibi büyük bir şehirde yaşamanın bedeli bu. Nereye baksak pozitif ve negatif davranışlar görüyoruz. Bizi insan yapan da bu değil mi? Yanlış bir şeyi görmek ve işleri düzeltmek.

Bu kedinin “yavrularına” bakınca veterinerin bile gülümsemesi soldu

Sevimli hayvan hikayelerinin merkezinde genelde köpekler yer alırlar. Sevimli doğaları nedeniyle bu şaşırtıcı olmasa da kediler de hafife alınmamalıdır. Özellikle bir kedi, inanılmaz annelik içgüdüleriyle Rusya’nın kalbini çaldı.

Bu sokak kedisi, hiç şüphesiz kendisi ve çocukları arasına girmeye cüret eden Doğa Ana da dahil herkesle savaşmaya istekli. Tüm hikayeyi burada anlatmak olmaz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin! Bir veya iki mendil de almanızı öneririz!

Donuyordu

Gösterinin yıldızı, evi her zaman Rusya’daki Sadgorod Hayvanat Bahçesi olmayan Musya. Yerel cazibe hayvanat bahçesi kaplanlar, ayılar, leoparlar, kertenkeleler, develer, ren geyikleri, kaplumbağalar, maymunlar ve aslanlara ev sahipliği yapmış olsa da asla kedilere ev sahipliği yapmamıştı.

ZooInstitutes/Sadgorod

Hayvanat bahçesi bekçisi Alice, soğuk bir kış sabahı çalışmaya giderken olağandışı bir şey fark etti. Küçük bir toprak yığını olduğunu düşündüğü şey hareket ediyor gibiydi. Yakından bakınca, bunun sandığından tamamen farklı bir şey olduğunu anladı.

Kurtarıldı

Bulduğu, bu noktada neredeyse tamamen donmuş küçük bir kedi yavrusu olan Musya’ydı. O kadar küçüktü ki Alice’in eline tam olarak sığabildi. Burnuna buz sarkıtları bile yapışmıştı! Yeni tüy yumağı arkadaşı için endişelenen Alice, geceyi atlatıp atlatamayacağından emin değildi.

Youtube/Andriy Sabatura

Yavru kediyi sıcak tutmak için Musya’yı ceketinin içine koydu ve işe gitti. Orada Alice ve iş arkadaşları bir araya geldi ve küçük yavruya yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. O zaman tek yapabilecekleri beklemek, umut etmek ve dua etmekti. Ancak Musya hepsini şok etmek üzereydi.

Göründüğünden Daha Güçlü

Kimse inanamasa da Musya ilk geceyi, sonra ikinciyi ve sonra üçüncüyü atlattı. Vardiyalar arasında bekçiler, onu sevgi ve şefkatle yıkamak için personel odasına gelirdi.

ZooInstitutes/Sadgorod

Hala zayıf ve kırılgan olsa da Musya yeni bir yaşam hakkına sahipti. Her gün ayağa kalkıp koşmayı başardı. Günler geçtikçe Musya daha da güçlendi ve hızla hayvanat bahçesindeki ailenin bir parçası oldu.

Kendi Başına Keşif

Musya büyürken, hayvanat bahçesi sahipleri onun keşfetmeyi özlediğini fark ettiler. Dış dünya ile tek bağlantısı personel odasının penceresi olduğu için kapana kısılmış gibi hissediyordu ancak kendisini güvende tutmak için odada tutuldu. Ne de olsa camın diğer tarafında vahşi hayvanlar vardı.

ZooInstitutes/Sadgorod

Ancak bir gün, Alice kapıyı açarken Musya sıvışarak dışarı çıktı. Bu noktada bir yaşındaydı ve hayvanat bahçesinden sadece tasmasına bağlı olarak kısa yürüyüşler için ayrılmıştı. Alice anında panik oldu! Küçük Musya kendine nasıl bakacaktı?

Kayıp

Alice, iki gününü Musya’yı aramakla geçirdi. Timsah kafesinin yanından her geçtiğinde midesi kasıldı. Ya yanlış bölüme girmişse? Ya yeterince hızlı değilse? Zihni, tüy yumağının içine girmiş olabileceği her olası senaryoyla doluydu.

ZooInstitutes/Sadgorod

Alice, meslektaşları tarafından Musya’yı tekrar görmeyi beklememesi konusunda uyarılsa da onları dinlemeyi reddetti. İnançlıydı ve Musya’nın genç içgüdülerinin sonunda onu evine ve Alice’e geri götüreceğini umuyordu. Bazen ihtiyacın olan tek şey biraz inançtır!

Döndü

Alice’in Musya konusunda haklı olduğu ortaya çıktı ve herkes onun dönüşü için umudunu yitirmişken Musya geri dönmeye karar verdi. Daha birkaç gün önce umutsuzca kaçmaya çalıştığı cam kapıda onun pençesini gören Alice’ti.

TheSprucePets

Alice Musya’yı gördüğü an ağlamaktan kendini alamadı. Başlangıçta Musya’yı başka bir yerde bir yuva bulmayı planlamış olsa da tüylü arkadaşına ne kadar bağlandığını fark ettikten sonra ona veda edebileceğini düşünmüyordu. Musya’yı kendisi evlat edindi ve ikisi arasındaki aşk büyümeye devam etti.

Uyarı İşaretleri

İşler normale döndü, ancak birkaç hafta sonra Alice çok sevdiği kedisinde bir değişiklik fark etti. Musya uyuşuk ve huysuzdu. Her zaman oyuncu bir kişiliğe sahip olmuştu. Genellikle masa örtüsünün arkasına saklanır ve geçenlerle oynardı ancak son zamanlarda bu davranışı durmuştu.

WordPress/BlackCatRescue

Alice sıkılmış olabileceğini düşündü. Bu yüzden araziyi gezmesi için kapıyı açık bırakmaya karar verdi. Ancak gördüğü üzere Musya artık keşfetmekle ilgilenmiyor gibiydi. Bunun yerine dışarıda yere yatıp bekliyordu.

Tekrar Kayboldu

Alice, yemek saatinden sonra bir fincan sıcak çay içmek için personel odasına döndü. Ancak oraya vardığında Musya’yı hiçbir yerde bulamadı. Bu sefer panik olmadı. Alice, Musya’nın zeki olduğunu biliyordu.

Trip Advisor/ Sadgorod Zoo

Daha önce bir kez geri dönmüştü, bu yüzden Alice tekrar yolunu bulacağından emindi. Ancak ikinci gün yağmur, Alice’in aylardır gördüğünden daha şiddetli yağmaya başladı. Hayvanlar huzursuzdu. Bir şey yaklaşıyordu. Sonra gök gürültüsünü duydu.

Arama

Alice ve diğer bekçiler, hayvanat bahçesinin her köşesini aramak için el fenerlerini aldılar. Musya’nın araziyi terk etmeyeceğinden emindiler. Burada yiyecek pek çok şey ve Musya’nın avlanıp eğleneceği bol miktarda küçük kemirgen vardı.

WENLC

Arabalardan başka hiçbir şeyin olmadığı otoparkta onu aramaya başladılar. Aslan muhafazasına varır varmaz bir ses duydular. Alice bu sesi hayvanat bahçesinin ağaçlık alanına kadar takip etti. Bir çalının derinliklerinde Musya’yı gördü. Ancak, yalnız değildi. Göğsünde bir şey geziniyordu.

Yeni Anne

Musya oradan çıkmayı reddedince, Alice çalılığa girdi. Musya’nın yanında yeni doğmuş dört kedi yavrusu duruyordu. Aralarında bebek kirpiler de vardı! Alice ne yapacağını bilemedi. Nereden gelmişlerdi ve neden Musya ile birlikteydiler?

Wertimg

İlk başta Musya birkaç kirpi yavrusunun yanında doğum yapmış gibi görünse de Alice daha yakından baktığında Musya’ya kasıtlı olarak yakın duranların sadece kedi yavruları olmadığı anlaşıldı.

Şaşkın Veteriner

Alice, yavru kediyi bebeklerinden ayırmadığından emin olarak hepsini battaniyelerle dolu bir kutuya doldurdu ve veteriner odasına getirdi. Alice’in cevaplarından çok soruları vardı. Alice veterinere Musya’yı anlattığında doktor güldü. Ancak kutuyu açtığında yüzündeki gülümseme çatık kaşlara dönüştü.

WeLoveCatsAndKittens

Alnına derin çizgiler oluştu. Musya’yı ve yavrusunu kontrol etmeden önce, “Hiç böyle bir şey görmemiştim,” diye fısıldadı. Alice ile sohbet etmek için ayrılmadan önce kedilerle kirpileri iki farklı kutuya ayırdı. Geri döndüklerinde ne olduğunu öğrendiler.

İşler Daha DA İlginçleşiyor

Odaya döndüklerinde, Musya’nın yavru kedilerini topladığını ve onları birer birer kirpilere taşıdığını gördüler. Her zamanki gibi gururlu bir şekilde, ısınmak için içine girerlerken mırıldanarak onların arasına oturdu.

DailyMail

Görünüşe göre Musya, kirpileri bebeği olarak görüyordu! Ama soru şuydu: kirpiler ona sivri uçlarıyla nasıl zarar vermiyordu? Beraber emziriyor gibi göründükleri yavru kedileri incitmiyorlar mıydı? Alice, neler olup bittiğini izlerken, bir şeyler yerine oturdu.

Evlat Edinilmiş Çocuklar

Musya, sekiz kirpiyi de duygusal ve fiziksel olarak evlat edinmişti. Kirpilerin dikenleri birçok hayvanı korkutsa da Musya çoğu hayvan gibi değildi.

DailyMail

Alice şaşırmıştı ancak yine de yavru kedilerin güvenliği konusunda endişeliydi. Yeni doğmuşlardı, kulakları ve gözleri kapalıydı ve onları evlatlık kirpi kardeşlerinden ve çok keskin iğnelerinden koruyacak kimseleri yoktu.

Onları Ayırmaya Çalıştılar

İnsan evlat edinme asil bir kavram gibi görünse de yetişkin hayatını hayvanlarla geçirmiş olan Alice için bir kedinin kendi yavruları varken kirpilerle ilgilendiğini görmek şok ediciydi.

YouTube/ ABC News

Kirpileri aldı ve onları bir biberon ile emzirmeye çalıştı. Ancak biberon saatlerce reddedildikten sonra onları yeni annelerine geri vermekten başka seçeneği kalmadı. Alice’in bilmediği, bunun türler arası evlat edinmenin ilk örneği olmadığıydı.

Yalnız Değil

Rusya’da Rosinka adlı başka bir kedi, Fyodor adında bir yavru sincap maymununu evlat edindikten sonra manşetlere çıkmıştı. Genç hayvan, annesi tarafından terk edildikten sonra bir hayvanat bahçesi görevlisi tarafından eve getirilmişti.

HighstyLife

Neyse ki Rosinka hemen onu teselli etmeye başlamış ve evlat edinerek annesinin rolünü üstlenmişti. Bu, Rusya’daki kediler hakkında bazı soru işaretleri uyandırmıyor değil. Buradaki kediler, ihtiyacı olan diğer hayvanlara yardım etmeye dünyanın başka yerlerde olduğundan daha fazla eğilimindeler.

Anaç Hayvanlar

Kediler genellikle yanlış anlaşılır. Çoğunlukla köpeklere kıyasla daha az popüler olan evcil hayvanlardır. Birçok köpek sever, bunu kedinin kötücül tavrına bağlar. Buna karşın dünyanın dört bir yanındaki kedi sahipleri, tüylü bir dosta sahip olmanın faydalarını paylaşmak için bir araya geldi.

GlobalPetGoodsnb

Kedi sahibi olmanın kalp hastalığı riskini azalttığı ve sahiplerinin daha iyi uyumasına yardımcı olduğu söylenir. Sakin kişilikleri stres ve kaygıyı hafifletirler. Mırıltıları gevşemeyi artıran sürekli bir titreşimdir. Kedi sahipleri her şeyden önce, sahipleri televizyon izlemek için kanepede uzanırken kedinin sağladığı benzersiz arkadaşlığı dile getirdiler.

Aileyi Bir Arada Tuttular

Alice, tüm içgüdülerine rağmen Musya’nın ailesini bir arada tutmaya karar verdi. Genç anne, tüm çocuklarını beslemeyi ve onlara bakmayı başardı. Daha sonra kirpilerin aslen nereden geldiğini keşfettiler.

Creepy World

Annelerinin o haftanın başlarında hayvanat bahçesinin arazisinde bir çim biçme makinesiyle trajik bir kazaya karıştığı ortaya çıktı. Musya onlara rastlamadan önce küçük yavrular açlıktan ölüyorlardı. Alice şaşırmıştı. Musya henüz yavrularını doğurmadan önce mi onları kurtarmıştı?

Doğayla Mücadele

Birçoğuk kişinin şüpheleri olmasına rağmen Musya kirpileri kendi yavruları gibi yetiştirmeye devam etti. Alice, onları yakından izleyebilmek için personel odasının hemen önüne bir ev kurdu.

Creepy World

Şaşırtıcı bir şekilde Musya, yavru kirpilerin hiç şüphesiz güçlü olan dikenleri yüzünden henüz ağlamamıştı. Sanki annelik içgüdüleri acı alıcılarını geçersiz kılmış gibi. İnternet onların bu tatlılıklarını kaldıramadı.

Kavga Etmiyorlar

Alice, genç annenin fotoğraflarını internette paylaştı ve insanlar şaşkına döndü. Kedi severler Musya’yı övüyor, köpek severler de onun nazik doğasından etkileniyordu. Görünüşe göre Musya, bir zamanlar Alice’in kendisine gösterdiği nezaketi başkalarına gösteriyordu.

CutestPaw

Peki yavru kediler annelerini paylaşmak konusunda ne hissediyordu? Aile henüz kendi aralarında kavga etmek için çok genç ve şu anda uyum içinde yaşıyor olsa da kirpiler ve yavru kediler arasındaki bağın büyüdükçe nasıl ilerleyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Ders

Bu, hayvanların bile yetim hayvanlara bakmakla kalmayıp, onlara rahatlık ve bakım sağlamak için kendi içgüdüleriyle savaşma iradesine sahip olduğunu gösteren, yürek ısıtan ve açıkçası dikkat çekici bir hikaye.

Hepimiz Musya’dan ve onun özverisinden ders almalı, insanların bu genç kedi gibi birbirleriyle etkileşime girmeye ve ne olursa olsun birbirleriyle ilgilenmeye çalışmasını ummalı ve dua etmeliyiz.

Bu kedinin “yavrularına” bakınca veterinerin bile gülümsemesi soldu

Sevimli hayvan hikayelerinin merkezinde genelde köpekler yer alırlar. Sevimli doğaları nedeniyle bu şaşırtıcı olmasa da kediler de hafife alınmamalıdır. Özellikle bir kedi, inanılmaz annelik içgüdüleriyle Rusya’nın kalbini çaldı.

Bu sokak kedisi, hiç şüphesiz kendisi ve çocukları arasına girmeye cüret eden Doğa Ana da dahil herkesle savaşmaya istekli. Tüm hikayeyi burada anlatmak olmaz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin! Bir veya iki mendil de almanızı öneririz!

Donuyordu

Gösterinin yıldızı, evi her zaman Rusya’daki Sadgorod Hayvanat Bahçesi olmayan Musya. Yerel cazibe hayvanat bahçesi kaplanlar, ayılar, leoparlar, kertenkeleler, develer, ren geyikleri, kaplumbağalar, maymunlar ve aslanlara ev sahipliği yapmış olsa da asla kedilere ev sahipliği yapmamıştı.

ZooInstitutes/Sadgorod

Hayvanat bahçesi bekçisi Alice, soğuk bir kış sabahı çalışmaya giderken olağandışı bir şey fark etti. Küçük bir toprak yığını olduğunu düşündüğü şey hareket ediyor gibiydi. Yakından bakınca, bunun sandığından tamamen farklı bir şey olduğunu anladı.

Kurtarıldı

Bulduğu, bu noktada neredeyse tamamen donmuş küçük bir kedi yavrusu olan Musya’ydı. O kadar küçüktü ki Alice’in eline tam olarak sığabildi. Burnuna buz sarkıtları bile yapışmıştı! Yeni tüy yumağı arkadaşı için endişelenen Alice, geceyi atlatıp atlatamayacağından emin değildi.

Youtube/Andriy Sabatura

Yavru kediyi sıcak tutmak için Musya’yı ceketinin içine koydu ve işe gitti. Orada Alice ve iş arkadaşları bir araya geldi ve küçük yavruya yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. O zaman tek yapabilecekleri beklemek, umut etmek ve dua etmekti. Ancak Musya hepsini şok etmek üzereydi.

Göründüğünden Daha Güçlü

Kimse inanamasa da Musya ilk geceyi, sonra ikinciyi ve sonra üçüncüyü atlattı. Vardiyalar arasında bekçiler, onu sevgi ve şefkatle yıkamak için personel odasına gelirdi.

ZooInstitutes/Sadgorod

Hala zayıf ve kırılgan olsa da Musya yeni bir yaşam hakkına sahipti. Her gün ayağa kalkıp koşmayı başardı. Günler geçtikçe Musya daha da güçlendi ve hızla hayvanat bahçesindeki ailenin bir parçası oldu.

Kendi Başına Keşif

Musya büyürken, hayvanat bahçesi sahipleri onun keşfetmeyi özlediğini fark ettiler. Dış dünya ile tek bağlantısı personel odasının penceresi olduğu için kapana kısılmış gibi hissediyordu ancak kendisini güvende tutmak için odada tutuldu. Ne de olsa camın diğer tarafında vahşi hayvanlar vardı.

ZooInstitutes/Sadgorod

Ancak bir gün, Alice kapıyı açarken Musya sıvışarak dışarı çıktı. Bu noktada bir yaşındaydı ve hayvanat bahçesinden sadece tasmasına bağlı olarak kısa yürüyüşler için ayrılmıştı. Alice anında panik oldu! Küçük Musya kendine nasıl bakacaktı?

Kayıp

Alice, iki gününü Musya’yı aramakla geçirdi. Timsah kafesinin yanından her geçtiğinde midesi kasıldı. Ya yanlış bölüme girmişse? Ya yeterince hızlı değilse? Zihni, tüy yumağının içine girmiş olabileceği her olası senaryoyla doluydu.

ZooInstitutes/Sadgorod

Alice, meslektaşları tarafından Musya’yı tekrar görmeyi beklememesi konusunda uyarılsa da onları dinlemeyi reddetti. İnançlıydı ve Musya’nın genç içgüdülerinin sonunda onu evine ve Alice’e geri götüreceğini umuyordu. Bazen ihtiyacın olan tek şey biraz inançtır!

Döndü

Alice’in Musya konusunda haklı olduğu ortaya çıktı ve herkes onun dönüşü için umudunu yitirmişken Musya geri dönmeye karar verdi. Daha birkaç gün önce umutsuzca kaçmaya çalıştığı cam kapıda onun pençesini gören Alice’ti.

TheSprucePets

Alice Musya’yı gördüğü an ağlamaktan kendini alamadı. Başlangıçta Musya’yı başka bir yerde bir yuva bulmayı planlamış olsa da tüylü arkadaşına ne kadar bağlandığını fark ettikten sonra ona veda edebileceğini düşünmüyordu. Musya’yı kendisi evlat edindi ve ikisi arasındaki aşk büyümeye devam etti.

Uyarı İşaretleri

İşler normale döndü, ancak birkaç hafta sonra Alice çok sevdiği kedisinde bir değişiklik fark etti. Musya uyuşuk ve huysuzdu. Her zaman oyuncu bir kişiliğe sahip olmuştu. Genellikle masa örtüsünün arkasına saklanır ve geçenlerle oynardı ancak son zamanlarda bu davranışı durmuştu.

WordPress/BlackCatRescue

Alice sıkılmış olabileceğini düşündü. Bu yüzden araziyi gezmesi için kapıyı açık bırakmaya karar verdi. Ancak gördüğü üzere Musya artık keşfetmekle ilgilenmiyor gibiydi. Bunun yerine dışarıda yere yatıp bekliyordu.

Tekrar Kayboldu

Alice, yemek saatinden sonra bir fincan sıcak çay içmek için personel odasına döndü. Ancak oraya vardığında Musya’yı hiçbir yerde bulamadı. Bu sefer panik olmadı. Alice, Musya’nın zeki olduğunu biliyordu.

Trip Advisor/ Sadgorod Zoo

Daha önce bir kez geri dönmüştü, bu yüzden Alice tekrar yolunu bulacağından emindi. Ancak ikinci gün yağmur, Alice’in aylardır gördüğünden daha şiddetli yağmaya başladı. Hayvanlar huzursuzdu. Bir şey yaklaşıyordu. Sonra gök gürültüsünü duydu.

Arama

Alice ve diğer bekçiler, hayvanat bahçesinin her köşesini aramak için el fenerlerini aldılar. Musya’nın araziyi terk etmeyeceğinden emindiler. Burada yiyecek pek çok şey ve Musya’nın avlanıp eğleneceği bol miktarda küçük kemirgen vardı.

WENLC

Arabalardan başka hiçbir şeyin olmadığı otoparkta onu aramaya başladılar. Aslan muhafazasına varır varmaz bir ses duydular. Alice bu sesi hayvanat bahçesinin ağaçlık alanına kadar takip etti. Bir çalının derinliklerinde Musya’yı gördü. Ancak, yalnız değildi. Göğsünde bir şey geziniyordu.

Yeni Anne

Musya oradan çıkmayı reddedince, Alice çalılığa girdi. Musya’nın yanında yeni doğmuş dört kedi yavrusu duruyordu. Aralarında bebek kirpiler de vardı! Alice ne yapacağını bilemedi. Nereden gelmişlerdi ve neden Musya ile birlikteydiler?

Wertimg

İlk başta Musya birkaç kirpi yavrusunun yanında doğum yapmış gibi görünse de Alice daha yakından baktığında Musya’ya kasıtlı olarak yakın duranların sadece kedi yavruları olmadığı anlaşıldı.

Şaşkın Veteriner

Alice, yavru kediyi bebeklerinden ayırmadığından emin olarak hepsini battaniyelerle dolu bir kutuya doldurdu ve veteriner odasına getirdi. Alice’in cevaplarından çok soruları vardı. Alice veterinere Musya’yı anlattığında doktor güldü. Ancak kutuyu açtığında yüzündeki gülümseme çatık kaşlara dönüştü.

WeLoveCatsAndKittens

Alnına derin çizgiler oluştu. Musya’yı ve yavrusunu kontrol etmeden önce, “Hiç böyle bir şey görmemiştim,” diye fısıldadı. Alice ile sohbet etmek için ayrılmadan önce kedilerle kirpileri iki farklı kutuya ayırdı. Geri döndüklerinde ne olduğunu öğrendiler.

İşler Daha DA İlginçleşiyor

Odaya döndüklerinde, Musya’nın yavru kedilerini topladığını ve onları birer birer kirpilere taşıdığını gördüler. Her zamanki gibi gururlu bir şekilde, ısınmak için içine girerlerken mırıldanarak onların arasına oturdu.

DailyMail

Görünüşe göre Musya, kirpileri bebeği olarak görüyordu! Ama soru şuydu: kirpiler ona sivri uçlarıyla nasıl zarar vermiyordu? Beraber emziriyor gibi göründükleri yavru kedileri incitmiyorlar mıydı? Alice, neler olup bittiğini izlerken, bir şeyler yerine oturdu.

Evlat Edinilmiş Çocuklar

Musya, sekiz kirpiyi de duygusal ve fiziksel olarak evlat edinmişti. Kirpilerin dikenleri birçok hayvanı korkutsa da Musya çoğu hayvan gibi değildi.

DailyMail

Alice şaşırmıştı ancak yine de yavru kedilerin güvenliği konusunda endişeliydi. Yeni doğmuşlardı, kulakları ve gözleri kapalıydı ve onları evlatlık kirpi kardeşlerinden ve çok keskin iğnelerinden koruyacak kimseleri yoktu.

Onları Ayırmaya Çalıştılar

İnsan evlat edinme asil bir kavram gibi görünse de yetişkin hayatını hayvanlarla geçirmiş olan Alice için bir kedinin kendi yavruları varken kirpilerle ilgilendiğini görmek şok ediciydi.

YouTube/ ABC News

Kirpileri aldı ve onları bir biberon ile emzirmeye çalıştı. Ancak biberon saatlerce reddedildikten sonra onları yeni annelerine geri vermekten başka seçeneği kalmadı. Alice’in bilmediği, bunun türler arası evlat edinmenin ilk örneği olmadığıydı.

Yalnız Değil

Rusya’da Rosinka adlı başka bir kedi, Fyodor adında bir yavru sincap maymununu evlat edindikten sonra manşetlere çıkmıştı. Genç hayvan, annesi tarafından terk edildikten sonra bir hayvanat bahçesi görevlisi tarafından eve getirilmişti.

HighstyLife

Neyse ki Rosinka hemen onu teselli etmeye başlamış ve evlat edinerek annesinin rolünü üstlenmişti. Bu, Rusya’daki kediler hakkında bazı soru işaretleri uyandırmıyor değil. Buradaki kediler, ihtiyacı olan diğer hayvanlara yardım etmeye dünyanın başka yerlerde olduğundan daha fazla eğilimindeler.

Anaç Hayvanlar

Kediler genellikle yanlış anlaşılır. Çoğunlukla köpeklere kıyasla daha az popüler olan evcil hayvanlardır. Birçok köpek sever, bunu kedinin kötücül tavrına bağlar. Buna karşın dünyanın dört bir yanındaki kedi sahipleri, tüylü bir dosta sahip olmanın faydalarını paylaşmak için bir araya geldi.

GlobalPetGoodsnb

Kedi sahibi olmanın kalp hastalığı riskini azalttığı ve sahiplerinin daha iyi uyumasına yardımcı olduğu söylenir. Sakin kişilikleri stres ve kaygıyı hafifletirler. Mırıltıları gevşemeyi artıran sürekli bir titreşimdir. Kedi sahipleri her şeyden önce, sahipleri televizyon izlemek için kanepede uzanırken kedinin sağladığı benzersiz arkadaşlığı dile getirdiler.

Aileyi Bir Arada Tuttular

Alice, tüm içgüdülerine rağmen Musya’nın ailesini bir arada tutmaya karar verdi. Genç anne, tüm çocuklarını beslemeyi ve onlara bakmayı başardı. Daha sonra kirpilerin aslen nereden geldiğini keşfettiler.

Creepy World

Annelerinin o haftanın başlarında hayvanat bahçesinin arazisinde bir çim biçme makinesiyle trajik bir kazaya karıştığı ortaya çıktı. Musya onlara rastlamadan önce küçük yavrular açlıktan ölüyorlardı. Alice şaşırmıştı. Musya henüz yavrularını doğurmadan önce mi onları kurtarmıştı?

Doğayla Mücadele

Birçoğuk kişinin şüpheleri olmasına rağmen Musya kirpileri kendi yavruları gibi yetiştirmeye devam etti. Alice, onları yakından izleyebilmek için personel odasının hemen önüne bir ev kurdu.

Creepy World

Şaşırtıcı bir şekilde Musya, yavru kirpilerin hiç şüphesiz güçlü olan dikenleri yüzünden henüz ağlamamıştı. Sanki annelik içgüdüleri acı alıcılarını geçersiz kılmış gibi. İnternet onların bu tatlılıklarını kaldıramadı.

Kavga Etmiyorlar

Alice, genç annenin fotoğraflarını internette paylaştı ve insanlar şaşkına döndü. Kedi severler Musya’yı övüyor, köpek severler de onun nazik doğasından etkileniyordu. Görünüşe göre Musya, bir zamanlar Alice’in kendisine gösterdiği nezaketi başkalarına gösteriyordu.

CutestPaw

Peki yavru kediler annelerini paylaşmak konusunda ne hissediyordu? Aile henüz kendi aralarında kavga etmek için çok genç ve şu anda uyum içinde yaşıyor olsa da kirpiler ve yavru kediler arasındaki bağın büyüdükçe nasıl ilerleyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Ders

Bu, hayvanların bile yetim hayvanlara bakmakla kalmayıp, onlara rahatlık ve bakım sağlamak için kendi içgüdüleriyle savaşma iradesine sahip olduğunu gösteren, yürek ısıtan ve açıkçası dikkat çekici bir hikaye.

Hepimiz Musya’dan ve onun özverisinden ders almalı, insanların bu genç kedi gibi birbirleriyle etkileşime girmeye ve ne olursa olsun birbirleriyle ilgilenmeye çalışmasını ummalı ve dua etmeliyiz.

Advertisement